محمدقاسم پناهی

سرپرست سازمان مالیاتی از افزایش سهم شهرداری‎ها از مالیات و عوارض ارزش افزوده گفت: در لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، محدودیتی در نظام بودجه شهرداری‌ها ایجاد نشده است.

به گزارش ایبِنا، محمد قاسم پناهی با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر ایجاد محدودیت در میزان و نحوه توزیع سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور و کاهش درآمدهای آنان از محل منابع مالیات بر ارزش افزوده نسبت به قانون موجود گفت: در خصوص لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، و در قالب مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نه تنها محدودیتی در نظام بودجه شهرداری‌ها از این بابت ایجاد نگردیده، بلکه درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در قالب مصوبه مذکور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر از محل منابع مالیات و عوارض کالا و خدمات عمومی، سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، سه درصد (۳%) از نه درصد (۹%) نرخ عمومی و سهم آنان از مالیات و عوارض ارزش افزوده بنزین و سوخت هواپیما، ده درصد (۱۰%) از سی درصد (۳۰%) نرخ آن است که به موجب ماده (۳۸) مصوبه مزبور و پس از کسر یک واحد درصد سهم سلامت از نه درصد(۹%) نرخ عمومی مقرر شده است، باقی مانده به نسبت مساوی به عنوان سهم درآمد عمومی و سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع شود.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور افزود: بدین ترتیب سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از سه درصد (۳%) نرخ عمومی به چهار درصد (۴%) و سهم از عوارض بنزین و سوخت هواپیما نیز از ده درصد (۱۰%) به پانزده درصد (۱۵%) در گزارش کمیسیون اقتصادی افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در رابطه با نحوه توزیع عوارض سهم شهرداری ها و دهیاری ها، به موجب قانون فعلی، عوارض وصولی سهم شهرداری ها و دهیاری ها به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی واریز می گردد و این وجوه مستقیما براساس جمعیت شهرها و روستاها بین شهرداری ها و دهیاری ها توزیع می شود.

پناهی خاطرنشان کرد: طبق گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس، عوارض سهم شهرداری ها و دهیاری ها بعد از اینکه به حساب رابط سازمان (تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی) واریز شد، به نسبت جمعیت شهرها و روستاها بین شهرداری ها و دهیاری ها توزیع می شود؛ بنابراین هیچ تغییری در نحوه توزیع نیز صورت نگرفته است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =