صالح آبادی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات، گفت: بانک‌ها باید برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند بلاکچین در خدمات رسانی استقبال کنند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، علی صالح آبادی صبح امروز در کارگاه آموزشی کاربرد بلاکچین در بانکداری و پرداخت که در محل بانک توسعه صادرات ایران، برگزار شد، درباره این فناوری اظهار داشت: تکنولوژی بلاک‌چین فناوری غیرمتمرکز است که با وجود این فناوری، دیگر اداره ثبت املاک و اسناد به عنوان محلی برای ثبت تمامی اموال و املاک بی معنی است.

وی افزود: بر همین اساس با استفاده از بلاک چین، بسیاری از نهادها و سازمان‌های متمرکز معنی و مفهوم خود را از دست می‌دهند. به عنوان مثال در بانک‌ها، اطلاعات مشتریان ذخیره و سرمایه آنها نگهداری می‌شود و بانک به عنوان وکیل و امین دارندگان سرمایه از دارایی آنها، به سایر مشتریان تسهیلات می‌دهد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، ادامه داد: تمام فعالیت‌های یک بانک در دو دسته خدمات و تسهیلات خلاصه می‌شود که در بخش خدمات، با وجود برنامه‌ها و تکنولوژی جدید با استفاده از بلاک چین دیگر نیاز به نگهداری سرمایه مردم نزد بانک‌ها به صورت متمرکز وجود ندارد.

صالح آبادی در ادامه گفت: در بخش تسهیلات نیز درست است که مردم به بانک‌ها اعتماد دارند، اما ما شاهد عملکرد بد و ورشکستگی بسیاری از بانک‌ها در دنیا هستیم که به نظر من با استفاده از فناوری بلاک‌چین صاحبان سرمایه می‌توانند برای سرمایه خود تصمیم‌گیری  کنند و تمامی ریسک حاصل از این اقدام را نیز خواهند پذیرفت.

به گفته وی، اگر اعتبار افراد قابل سنجش و بررسی باشد، می‌توان اعتبار افراد را سنجش کرد و دیگر نیازی به موسسات مالی برای برنامه ریزی سرمایه افراد نیست. مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، گفت: بحثی که الان مطرح شده این است که آیا تکنولوژی‌های جدید، موجب حذف بانک‌ها خواهند بود یا بانک‌ها با هماهنگی این تکنولوژی‌ها از توان و پتانسیل آنها در داخل بانک استفاده می‌کنند که به نظر من باید بانک‌ها با برنامه‌ریزی در این خصوص از تکنولوژی‌های جدید استقبال کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =