علی صحرایی

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: سهم تامین مالی در بازار سرمایه باید ارتقا پیدا کند و تامین ‌مالی در جهان از سیستم بانکی به بازار سرمایه تغییر جهت داده است.

به گزارش خبرنگار ‌ایبِنا، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران با محوریت تامین مالی از بازار سر مایه با اعلام این که اوراق فروش دین از روز گذشته در بورس تهران عملیاتی شد گفت: سهم تامین مالی در بازار سرمایه باید ارتقا یابد. علی صحرایی اعلام کرد: تامین ‌مالی در جهان از سیستم بانکی به بازار سرمایه تغییر جهت داده است و در ایران نیز این تغییر روش در حال تقویت است.

شکاف عمیق تامین مالی در ایران

در ایران بیش از ۷۰ درصد تامین مالی بر عهده نظام بانکی است و در سویی دیگر عمق مالی کشورها نشان می دهد که مانده اوراق قرضه، ارزش بازار سهام و مانده تسهیلات در یک شرایط متعادل قرار دارد اما در ایران ما شاهد یک شکاف عمیق هستیم.

جزییات تامین مالی در اقتصاد

صحرایی در ادامه اظهار داشت: ۷۹۰۰۰ میلیارد تومان تامین مالی در سال ۹۷ در اقتصاد ایران انجام گرفته است که شامل ۹ درصد در بازار سرمایه در مقابل ۸۶ درصد در نظام بانکی بوده است.

چالش های تامین مالی

افزایش حجم نقدینگی و ارائه تسهیلات بانکی باعث شده تا چالش هایی در خلق تامین مالی صحیح ایجاد شود. انتشار انواع اوراق اسلامی برای تامین مالی به میزان ۹۴۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ تعیین شده است که می تواند سهم بازار سرمایه را در تامین مالی ارتقا دهد.

تخصیص کارآمد تامین مالی

کارایی تخصیص مالی در تامین مالی از شیوه نظام بانکی به صورت دقیق انجام نمی شود اما در بازار سرمایه با ظرفیت های ابزارهای نوین مالی همانند (اوراق مشارکت، اجاره، مرابحه، سفارش ساخت، اسناد خزانه اسلامی، صندوق های سرمایه گذاری و ...) می توانیم تخصیص منابع تامین مالی را به صورت نظامند و دقیقی انجام دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =