دژپسند

وزیر اقتصاد با بیان اینکه میزان صادرات کشور در سه ماهه نخست ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی «جهش» داشته است، میزان افزایش صادرات از نظر ارزشی را هم دارای رشد قابل قبول عنوان کرد.

به گزارش ایبِنا، فرهاد دژپسند در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان،با اشاره به برخی مشکلات تولید کنندگان منطقه ویژه سلفچگان و مباحث انجام شده در دیدار با فعالان اقتصادی مسئولان استان در خصوص بحث بازگشت ارز ناشی از صادرات، تصریح کرد: خوشبختانه با بسته سیاست ارزی که امسال به تصویب کمیته پنج نفره (متشکل از وزرای اقتصاد، نفت، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس کل بانک مرکزی) رسید و توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، شرایط صادرات به شکلی تسهیل شد که میزان بازگشت ارز صادر کنندگان را افزایش داد.

وزیر اقتصاد افزود: ما وقوف کامل به مشکلات ناشی از از هزینه های انتقال، آن هم در شرایط فعلی کشور هستیم و به همین خاطر، درصدی را هم برای معافیت صادر کنندگان در خصوص هزینه انتقال در نظر گرفتیم.

دژپسند با بیان اینکه  در بسته ابلاغی سیاست ارزی کمیته پنج نفره، بخش قابل توجهی از ارزها می توانند در بازار سنا عرضه شده و بخش دیگری می تواند به صورت واردات در قبال صادرات به کشور برگردد، اظهار داشت: در این شرایط، قطعا صادر کنندگان ترغیب به بازگشت ارزهای ناشی از صادرات به کشور می شوند.

دژپسند همچنین با اشاره به مفاد قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور که تصریح دارد، صادر کنندگان متناسب با ارزی که بر می گردانند، می توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند، این امر را نیز یکی دیگر از مشوق های تاثیرگذار برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور خواند.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه میزان صادرات کشور در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی «جهش» داشته است،   میزان افزایش صادرات از نظر ارزشی را هم دارای رشد قابل قبول عنوان کرد.

وی همچنین منطقه سلفچگان را یکی از قدیمی ترین مناطق ویژه کشور از نظر تعداد و تنوع واحدهای اقتصادی خواند و گفت: برای ما بررسی مشکلات واحدهای تولیدی کشور، به ویژه منطقه سلفچگان، اهمیت بسیار زیادی دارد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که این منطقه با آن مواجه است، عدم بهره برداری از ظرفیت اسمی آن است که باعث شده شاخص آن از متوسط کل مناطق ویژه کشور پایین تر باشد.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید امروز خود از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، گفت: تولید بخشی از واحدهای مستقر در منطقه، نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد خوبی داشته است و حتی برخی واحدها در صدد افزایش فعالیت خود به سه شیفت کاری هستند.

وی افزود: به نظرم با مساعدت و تلاش مسئولان استان قم، خیلی راحت می شود فاز سوم منطقه ویژه سلفچگان را در آینده نه چندان دور، راه اندازی کرد.

وزیر اقتصاد گفت: بخاطر اهمیت منطقه آزاد تجاری سلفچگان در برنامه های آتی دولت و وزارت اقتصاد، گمرک جمهوری اسلامی برخی طرح های خود را در حاضر به صورت پایلوت در این منطقه به اجرا گذاشته تا با فراهم شدن شرایط در سایر نقاط کشور نیز آنها را اجرا کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =