چین آمریکا

آمریکا و چین برای حل اختلافات اقتصادی، پیش قدم شدند تا روزنه امیدی برای اکثر سازمان‌ها و نهادهای مالی و تجاری بین‌المللی ایجاد شود.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، در طی مذاکرات بین چین و آمریکا، نماینده ایالتی آمریکا رابرت لینثیسر و وزیر دارایی این کشور استفان منوچین، موضوع تحریم‌ها و جنگ تجاری را با معاون نخست وزیر شورای دولتی چین، لیواو و وزیر بازرگانی یونگ شان، مورد بحث قرار دادند، هرچند موضوعات مورد بحث در این مذاکرات دقیقا مشخص نشده است.

در عین حال، شبکه خبری بلومبرگ اشاره کرده که این مذاکرات تلفنی برگزار شده است.

جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده از ژوئیه ۲۰۱۸ تاکنون ادامه دارد. در آن زمان، واشنگتن عوارض ۲۵ درصدی بر واردات ۸۱۸ نوع کالاهای چینی را به مبلغ ۳۴ میلیارد دلار در سال تعیین کرد. پکن اقدامات متقابلی را در برابر آمریکا انجام داد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ آمریکا چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش داده و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد کالای چینی باقی مانده را آغازکرد.

چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه گمرکی اعمال کرده است.

این جنگ تجاری تاکنون قربانیان زیادی داشته است. یکی از قربانیان اصلی در جنگ تجاری آمریکا و چین خطر شرکت اپل است که بخش اعظم تولیدات آن در چین انجام می شود. تعرفه های وارداتی شامل حال محصولات اپل می شود و به همین دلیل این شرکت آماده می شود تا حدود سی کارخانه تولیدی محصولات خود را به کشورهای جنوب شرقی آسیا و مکزیک منتقل کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =