• ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
  • کد خبر: 102305
آمریکا چین

در کشاکش جنگ تجاری آمریکا و چین، اینبار با موضوع خرید نفت از ایران، آمریکا یک شرکت چینی را تحریم کرد؛ اقدامی که برخی کارشناسان معتقدند می‌تواند تنش‌های تجاری دو کشور را تشدید کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این مورد گفت: ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه یک شرکت چینی برای خرید نفت ایران اعمال کرده است. پمپئو در یک همایش در فلوریدا گفت: "امروز، به عنوان بخشی از کمپین فشار حداکثری (بر روی ایران)، اعلام می کنم که ایالات متحده تحریم هایی را علیه شرکت چینی و مدیر آن اعمال می کند. آنها قانون را با وارد کردن نفت خام (از ایران) نقض کردند. "

چین چندی پیش با تشدید تنش‌های تجاری خود با آمریکا، ایالات متحده را به ارتکاب تروریسم اقتصادی متهم کرده بود. در حالی که بسیاری از نهادهای بین المللی نسبت به تداوم جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر آینده اقتصاد جهان ابراز نگرانی کرده اند، چین دولت آمریکا را به دلیل راه انداختن جنگ تجاری تعرفه‌ای با این کشور به تروریسم اقتصادی متهم کرده بود.

دونالد ترامپ از یک سال پیش و در اعتراض به آنچه ناعادلانه بودن تجارت میان آمریکا و چین خوانده بود، تعرفه وارادات کالا از این کشور را به شدت افزایش داده است. به‌ علاوه فروش محصولات شرکت هواوی در آمریکا به شدت محدود شده است.

جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن که با تصمیم افزایش تعرفه‌ها گمرکی آغاز شد، با ماجرای هواوی تشدید شد. با وجود ابراز تمایل دو طرف برای ادامه گفتگوهای برای حل بحران، دستیابی به یک توافق جدید دست‌کم در کوتاه مدت امکان پذیر به نظر نمی‌رسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =