گزارش تصویری بورس اوراق بهادار تهران

مشارکت سهامداران حقیقی در خریدهای تیرماه بورس ۷۴ درصد و مشارکت سهامداران حقوقی در خریدها ۲۶ درصد و در مقابل مشارکت سهامداران حقیقی در فروش سهام ۷۷ درصد و مشارکت سهامدارن حقوقی در فروش سهام ۲۳ درصد بود

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه در سال جاری بیانگر این است که طی چهار ماه گذشته بازار سهام با ۴۱.۶ درصد رشد، بیشترین سود را نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب خود کرده است. این در حالی است که در این مدت، بازار ارز(دلار) با افت ۶.۸ درصدی و بازار سکه با کاهش ۹.۲ درصدی مواجه بوده‌اند.

این در شرایطی است که در تیرماه امسال شاخص بورس رشد ۷.۷ درصدی را نسبت به خرداد به ثبت رسانده و بازار ارز(دلار) کاهش ۸.۶ درصدی و بازار سکه ریزش ۱۰.۴ درصدی را نصیب سرمایه فعالان خود کرده‌اند.

همچنین نگاهی به معاملات بورس اوراق بهادار در تیرماه نشان می‌دهد در این مدت تعداد ۷۰۰۱۹ میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۲۷۴۷۲۰ میلیارد ریال در بیش از ۷ میلیون و ۶۴۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۱۶ درصد کاهش، ۳ و ۲۵ درصد افزایش را نسبت به خردادماه امسال تجربه کرد؛ و شاخص بورس هم در پایان معاملات تیرماه با ۱۸۱۶۴ واحد افزایش به رقم ۲۵۳۰۴۴ واحد رسید  که ۷.۷۳ درصد افزایش را نشان می دهد.

بر این اساس متوسط حجم معاملات در نخستین ماه تابستان ۲۸۵۸ میلیون سهم(افت ۳۰.۴ درصدی نسبت به خرداد)، متوسط ارزش معاملات ۹۸۲۸ میلیارد ریال(کاهش ۱۹.۸ درصدی)، مشارکت سهامداران حقیقی در خرید سهام ۷۴ درصد(افت ۳.۶ درصدی)، مشارکت سهامداران حقوقی در خرید ۲۶ درصد(رشد ۱۲.۲ درصدی)، مشارکت سهامداران حقیقی در فروش ۷۷ درصد(رشد ۴ درصدی) و مشارکت سهامداران حقوقی در فروش ۲۳ درصد(کاهش ۱۱.۳ درصدی) بوده است.

همچنین در ماه گذشته گروه دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش با ۱۷۲ درصد، گروه‌های استخراج زغال سنگ با ۵۶ درصد، زراعت و خدمات وابسته با ۵۱ درصد، محصولات کاغذی با ۳۴ درصد و خرده‌فروشی بجز وسایل نقیله با ۲۶ درصد بیشترین بازدهی و استخراج نفت، گاز و خدمات جانبی بجز اکتشافات با ۹ درصد، ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با ۸ درصد، انتشارات، چاپ و تکثیر با ۷ درصد، لاستیک و پلاستیک با ۵ درصد و خودرو و ساخت قطعات با ۳ درصد بیشترین کاهش سرمایه را نصیب سهامداران خود کرده‌اند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =