• ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
  • کد خبر: 102945
اینستکس

برند اربل، سفیر سابق آلمان در ایران و عراق که برای تصدی سمت مدیرعاملی ساز و کار موسوم به «اینستکس» برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران نامزد شده بود، این سمت را بر عهده نخواهد گرفت.

به گزارش ایبِنا به نقل از اسپوتنیک، اربل اندکی قبل از معرفی نامزدی وی در دو مصاحبه با کن یبسن، روزنامه نگار جنجالی در آلمان شرکت کرده بود که در سال ۲۰۱۱ به خاطر اظهارات یهودی ستیزانه از شبکه رادیویی RBB اخراج شده است.

دیپلمات آلمانی در یکی از این مصاحبه ها از جمله گفته رژیم اسرائیل به ضرر یک ملت دیگر تاسیس شده که به قول وی" به این ترتیب میهن خود را از دست داده است".

بعدتر وزارت خارجه آلمان اعلام کرد برند اربل انصراف خود از سمت ریاست اینستکس به دلایل شخصی را به اطلاع این وزارتخانه رسانده است.

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز کاملاً عملیاتی نشده است.

هدف این ساز و کار ادامه تجارت بین اعضای اتحادیه اروپا و ایران علی رغم تحریم های آمریکا از زمان خارج شدن ترامپ از برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸ است اما چندی پیش سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد تا به حال فقط چند میلیون دلار پرداخت از طریق مکانیزم محاسبات بین اتحادیه اروپا و ایران موسوم به اینستکس انجام شده که در واقع ناچیز و هیچ است.

ایران خواستار آن است که از طریق اینستکس بتواند از جمله نفت خود را بفروشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =