بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران با رعایت استانداردهای ملی و بین المللی شفافیت در دو حوزه عملکردی و عملیاتی، اطلاعات و عملکرد مالی خود را به صورت مستمر منتشر می کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، دو جنبه مهم از شفافیت را می‌توان شفافیت عملکردی و شفافیت عملیاتی دانست. بررسی سابقه «بانک قرض الحسنه مهر ایران» نشان می‌دهد به لحاظ عملکردی همواره در بازه‌های زمانی مشخص و به سرعت اطلاعات و وضعیت مالی خود را در وبسایت رسمی این بانک به اطلاع عموم رسانده است. علاوه بر این، برگزاری منظم مجامع عمومی و انتشار اطلاعات آن برای عموم نشان می‌دهد این بانک بخش بزرگی از توسعه اخیر خود را مدیون شفافیت اطلاعاتی بوده است.

انتشار ترازنامه و صورت های مالی بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای سیاست های ارتقای شفافیت مالی و همچنین رعایت قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ترازنامه و صورت های مالی خود را به صورت فصلی و سالانه برای عموم هموطنان، مشتریان، سهامداران و سایر ذینفعان منتشر می کند.

بر اساس مصوبه‌ای که به بانک‌ها ابلاغ شده، بانک‌ها باید در چهار بخش اطلاعات مالی خود را منتشر کنند و در اختیار عموم قرار دهند. این چهار بخش عبارتند از: اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی، اطلاعات مربوط به مدیریت ریسک، اطلاعات مربوط به حاکمیت شرکتی و کنترل داخلی و در نهایت انتشار اطلاعات مربوط به رویدادهای مهم. با توجه به این بخشنامه، بانک قرض الحسنه مهرایران اطلاعات مربوط به صورتهای مالی، مدیریت ریسک، اطلاعات بر اساس شاخص ها، اطلاعات مربوط به حاکمیت شرکتی و کنترل داخلی، رویدادهای با اهمیت و همچنین اطلاعات مربوط به مقاطع زمانی مختلف را در بخش شفافیت مالی سایت بانک به روز رسانی می کند.

انتشار این اطلاعات برای سه گروه ناظران: به منظور نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و جلوگیری از بحران‌های بانکی؛ سپرده‌گذاران: برای انتخاب بانک و موسسه مالی مناسب و برتر برای سپرده‌گذاری و سهامداران: برای ارزیابی و انتخاب گزینه مناسب به منظور خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری اهمیت دارد.

برگزاری موفقیت آمیز مجامع عمومی / ارائه صورت های مالی شفاف و بدون بند حسابرسی

برگزاری موفقیت آمیز مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک قرض الحسنه مهر ایران برای سومین سال متوالی در سال ۱۳۹۸ به عنوان نخستین بانک در شبکه بانکی کشور و ارائه صورت های مالی شفاف و بدون بند حسابرسی، افتخاری است که در سایه عزم همگانی و تلاش بی وقفه و جهادی مجموعه کارکنان و مدیران این بانک به منصحه ظهور رسیده و درکارنامه درخشان این بانک ثبت و ضبط شده است.
این بانک پیشتاز عرصه شفافیت در شبکه بانکی کشور بوده و در سال های گذشته اولین بانکی است که مجمع عمومی خود را بدون هیچ بند حسابرسی برگزار می‌کند.

شفافیت عملیات بانکی و کسب رتبه برتر بانک های اسلامی در دنیا

با توجه به ریسک‌های مختلفی که یک بانک با آن مواجه است و با تأکید بر نقش گسترده واسطه‌گری در نظام‌های مالی بانک محور، شناسایی و پایش شاخص‌های کلیدی سلامت بانکی و رتبه‌بندی بانک‌ها توسط مجموعه‌ای از این شاخص‌ها، دارای اهمیت زیادی است.

از این رو، در سطح بین‌المللی تلاش شده است تا سازوکارهای رتبه‌بندی بانک‌ها طراحی و به صورت پیوسته شرایط ثبات و سلامت بانک‌ها ارزیابی شود. ارزیابی سلامت بانک‌ها و رتبه‌بندی آنها، سابقه دیرینه‌ای در سطح بانکداری دنیا دارد و نهادهای تخصصی مهم و شناخته شده‌ای برای این امر ایجاد شده‌اند. از این رو، اولاًبر اساس آخرین رتبه ‌بندی برترین موسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، بانک قرض الحسنه مهرایران در صدر موسسات مالی اسلامی در جهان قرار گرفت و دوماً سازمان همکاری اسلامی (OIC) نیز جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام را به این بانک اهدا کرد. این دو موفقیت بین المللی در نتیجه انتشار اطلاعات شفافیت مالی در سایت بانک و پایش، بررسی و ارزیابی عملکرد این اطلاعات توسط نشریه بنکر و سازمان همکاری اسلامی محقق شده است.

راه اندازی سرویس معدل موجودی در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران

سرویس محاسبه میانگین موجودی مشتریان، یکی از امکاناتی بود که با هدف ارتقای سطح شفافیت مالی و آگاهی مشتریان از امتیازات تسهیلاتی خود در سایت بانک قرض الحسنه مهرایران راه اندازی شد.

این خدمت، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی بانک قرض الحسنه مهر ایران و به منظور تکمیل و تسهیل در برخورداری از «سامانه درخواست تسهیلات» به صورت اینترنتی ایجاد شده است.

با این امکان، مشتریان می توانند معدل موجودی حساب خود را به صورت ۲۴ساعته و بدون محدودیت زمانی از سایت بانک دریافت کنند و همچنین با استفاده از سامانه تسهیلات آنلاین نسبت به ارائه درخواست و تشکیل پرونده تسهیلاتی اقدام نمایند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =