• ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  • کد خبر: 109554
مناطق ازاد

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مناطق آزاد یکی از مهم‌ترین درگاه‌های تجارت در کشور محسوب می‌شوند که به لحاظ تجاری بودن می‌تواند با شفاف‌سازی عملکرد خود به اتهامات ناصحیح پایان دهد.

به گزارش ایبِنا، علی مویدی در نشست مشترک با مسئولان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد یکی از مهمترین درگاه های تجارت در کشور است و بایستی با شفاف‌سازی عملکرد خود به اتهامات ناصحیح پایان دهد.

وی افزود: رویکرد ستاد با نگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این مناطق نیست، بلکه نگاه همکاری، همراهی، هم افزایی و هم فکری در جهت تسهیل و روان سازی مباحث تجاری و اقتصادی است که خوشبختانه توسط همکاران دبیرخانه شورایعالی توفیقات خوب و موثری در این زمینه حاصل شده است.

مویدی به اتهام قاچاق در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: قاچاق پدیده پیچیده، پنهان و مرموزی است که ممکن است در تمام نقاط کشور رخ دهد. نگاه ما به مناطق آزاد، نگاه تجاری و اقتصادی است و با توجه به اینکه مناطق آزاد تنها ۳ دهم درصد سرزمین اصلی در اختیار دارند کنترل و نظارت دقیق تر و کاملتر بر این مساحت میسر شده است و تلاش ها، زحمات، اثربخشی و توفیقات به دست آمده در این مناطق بیش از آن است که انگ قاچاق را به آنها بزنیم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرایندهای ساماندهی امور مربوط به واردات، صادرات و گمرک در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: آنچه در انتظار تجارت ما در آینده است، شفاف سازی و روان سازی است. این فرایندهایی که در دبیرخانه شورایعالی، برای ساماندهی فعالیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طراحی شده می تواند الگویی برای شفاف کردن و توسعه تجارت سالم در کشور باشد.

در این نشست همچنین مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اقدامات ارزشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت تدبیر و امید گفت: پیشرفت های خوبی در جهت محدودسازی قاچاق کالا و ارز در کشور داشته ایم که همه به واسطه تلاش دست اندرکاران این ستاد است.

مرتضی بانک افزود: با اقدامات موثر ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا شاهد روند نزولی قاچاق کالا و ارز در کشور هستیم. این نشان دهنده این است که دستگاه ها با هماهنگی این ستاد و سایر دستگاهای نظارتی موفقیت های ارزشمندی را برای کشور رقم زده اند.

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه همکاری خوبی بین دبیرخانه شورایعالی و ستاد مبارزه با کالا و ارز وجود دارد اظهار داشت: تعامل مستمر وزارت کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجب شد موفقیت های چشمگیری در راستای شفافیت و ایجاد سامانه‌های نظارتی و کنترولی در مجموعه های کشور ایجاد شود.

مرتضی بانک ادامه داد: ایجاد شرایط مناسب و یکپارچه برای مبادله اطلاعات و کنترل راه های نفوذی که با دلایلی مختلف از جمله قوانین مسکوت مانده و سوء استفاده از قانون می شد، توانسته تا حدود زیادی موضوع قاچاق در کشور را کنترل کند.

گفتنی است، این نشست با هدف «بررسی روند توسعه سامانه های هوشمند با رعایت موازین مبارزه با قاچاق کالا و ارز» در ساختمان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور معاونین و مدیران دو دستگاه برگزار شد که طی آن عملکرد بخشی از سامانه های نظارتی دبیرخانه شورایعالی ارائه شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =