پرچم عربستان

در حالی که عربستان اعلام کرده که برای برقراری توازن در بودجه سال آینده خود نیازمند فروش نفت ۷۱ دلاری است،آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از رشد سریع مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۲۰خبر داد.

به گزارش ایبِنا، آژانس بین‌المللی انرژی با انتشار گزارشی اعلام کرد که با وجود توافق اخیر اوپک بری کاهش تولید و کند شدن رشد تولید آمریکا و برزیل، ذخایر جهانی نفت با سرعت بیشتری در حال افزایش است.

مطابق این گزارش عرضه نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال آینده میلادی روزانه ۲.۱ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت، رخدادی که می‌تواند ذخایر روزانه نفت را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ هزار بشکه افزایش دهد.

این در حالی است که کشورهای عضو اوپک به رهبری عربستان سعودی و کشورهای اوپک پلاس به رهبری روسیه هفته گذشته بر سر کاهش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به توافق رسیدند. این رقم افزون بر توافق پیشین این کشورها برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای است که تا ماه مارس آینده اعتبار دارد.

بدین ترتیب چشم‌انداز بازار جهانی نفت در سال آینده میلادی از کاهش نسبی قیمت نفت حکایت دارد. قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال پس از اتخاذ تصمیم کشورهای عضو اوپک و اوپک پلاس تا ۶۴ دلار صعود کرده، ولی دولت عربستان اعلام کرد که با ادامه وضعیت فعلی قیمت نفت، کسری بودجه این کشور در سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =