آمریکا چین

مقامات چین و آمریکا درحالی در بخش اول قرارداد تجاری بین دو کشور به توافق دست یافتند که جزییات جدیدی از این توافق به دست آمده است.

به گزارش ایبِنا، وانگ شوون، معاون وزیر بازرگانی چین، روز جمعه گفت که آمریکا و چین در مورد بخش اول قرارداد تجاری که شامل ۹ بند است، به توافق رسیده اند. معاون وزیر بازرگانی چین افزود: آمریکا و چین بر اساس برابری و احترام متقابل در مورد بخش اول قرارداد تجاری به توافق رسیدند، این بخش شامل ۹ بند، از جمله حفاظت مالکیت معنوی و حقوقی، انتقال فن‌آوری، کشاورزی و مواد غذایی است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز با انتشار پیامی در توئیتر این موضوع را تایید کرد. به گفته وی، پکن با تغییرات در ساختار و خریدهای عمده محصولات کشاورزی آمریکا موافقت کرده است. رییس جمهور آمریکا خاطر نشان کرد، ۲۵ درصد تعرفه های گمرگی همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند، اما سایر تعرفه ها تا ۷.۵ درصد کاهش می یابند و مواردی که قرار بود از ۱۵ دسامبر اجرایی شوند، لغو می شوند.

وی همچنین وعده داد که طرفین بلافاصله مذاکرات بخش دوم این توافق را آغاز کنند. ترامپ نوشت: ما منتظر انتخابات ۲۰۲۰ نخواهیم بود. این یک توافق عالی برای همه است. مقامات چین نیز همانطور که  وانگ شوون، معاون وزیر بازرگانی این کشور اعلام کرد، تعرفه های گمرگی این کشور که قرار بود از تاریخ ۱۵ دسامبر اجرا شوند را لغو کردند.

جنگ تجاری چین و آمریکا یکی از مسائل بسیار مهم اقتصاد جهانی است؛ زیرا این دو کشور، قوی‌ترین اقتصادهای جهان هستند و درگیری تجاری آنها نه‌تنها در خود اقتصاد این کشورها تاثیر می‌گذارد، بلکه بر کل اقتصاد جهان و اقتصادی کشورهای دیگر هم اثر دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =