بانک ایتالیا

دولت ایتالیا ۹۰۰ میلیون یورو برای نجات بانک "پاپولار دی باری" اختصاص داده است. این بانک که مقر اصلی آن در جنوب کشور است در حال ورشکستگی کامل است و پول کافی برای پرداخت به مشتری های خود ندارد.

به گزارش ایبِنا، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا درباره این کمک مالی گفت: ما تصمیم گرفتیم برای پرداخت بدهی‌های بانک به مشتریان آن بودجه لازم را بدهیم تا یک بار برای همیشه مشکلمان را با این بانک حل کنیم. وی تاکید کرد که به مسئولان و مقامات این بانک که مسئول بحران هستند چیزی تعلق نمی‌گیرد.

اتحادیه اروپا پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی بسیاری از بانک‌ها مقرراتی را تصویب که طی آن کمک‌های مالی برای نجات بانک‌ها محدود شد.

کارل لانو، رئیس مرکز مطالعات سیاست‌های اروپا می گوید کمک مالی به برخی از بانک‌ها مهم ترین اصل بازار آزاد یعنی رقابت برابر را زیر سوال می برد و دولت ایتالیا اجازه ندارد که برای نجات بانک‌های خود به آنها کمک مالی کند. لانو می گوید مشکل تنها بانک‌های ایتالیا نیستند که قوانین رقابتی اروپا را زیرپا گذاشته اند هفته گذشته دولت آلمان هم با کمک مالی به بانک‌های "نورد و ال بی" آنها را نجات داد.

در حال حاضر طبق مقررات اروپا در صورت ورشکستگی بانک، مشتری‌ها نمی‌توانند بیش از ۱۰۰ هزار یورو از پس اندازشان را از حساب برداشت کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =