گمرک

سخنگوی گمرک اعلام کرد: صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با ۱۱۶ درصد افزایش از لحاظ وزنی و ۷۲ درصد افزایش از لحاظ ارزش به ۷۸۳ میلیون دلار رسید.

به گزارش ایبِنا، سیدروح الله لطیفی گفت: میزان صادرات کشور طی نه ماهه سال جاری به ۵ کشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه، در مجموع دومیلیون و ۵۱۹ هزار تن و به ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن و همچنین افزایش ۷۲ درصدی در ارزش برخوردار است. همچنین میزان واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نه ماهه سال جاری بالغ بر دو میلیون ۲۷۴ هزار تن با ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده که این میزان نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدودا هفت درصد کاهش در ارزش را نشان می دهد.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: در آبان ماه سال جاری ایران تفاهم نامه ای در خصوص تجارت واعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص برخی کالاهای وارداتی وصادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرده و تفاهم نامه مذکور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.

لطیفی در خصوص سهم کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت با کشورمان اظهار داشت: صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، طی نه ماهه سال جاری حدود دو و ۴۲ صدم درصد  از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

 وب همچنین اضافه کرد، واردات ایران از کشورهای فوق سهمی در حدود ۹ و یک دهم درصد از وزن و سه و یک دهم درصد از ارزش کل واردات کشور را به خود اختصاص می دهد. همچنین متوسط ارزش کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی نه ماهه سالجاری به ۴۳۶ دلار در هرتن رسیده است.

سخنگوی گمرک ضمن اشاره به میزان کلی تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت: بیشترین حجم تجارت خارجی کشور با مجموعه کشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده به طوری که مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار ومیزان واردات از این کشور ۸۶۴  میلیون دلار است که ارزش صادرات  ۴۱ درصد افزایش را نشان می دهد و این در حالی است که ارزش واردات از روسیه طی نه ماهه سال ۹۸  هفت درصد کاهش داشته است. همچنین بیشترین حجم افزایش تجارت خارجی در بین کشورهای اوراسیا در سال ۹۸، با کشور ارمنستان بوده که میزان واردات کشور از ارمنستان حدود ۴۹ درصد افزایش و به ۳۱ میلیون دلار رسیده و نیز صادرات ایران به ارمنستان نیز با رشد ۱۶۹ درصدی به ۳۴۳ میلیون دلار رسیده که به نسبت این مدت زمانی رشد قابل توجه ای را نشان می دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =