تراکنش

بر اساس آمار شاپرک در دی ماه بالغ بر دو میلیارد و ۲۰۸ میلیون تراکنش به ارزش دو هزار و ۸۱۳ میلیارد ریال انجام شده که ارزش این تراکنش‌ها نسبت به آذر ماه رشد و تعداد تراکنش‌ها کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، گزارش اقتصادی دی ماه شرکت شاپرک نشان می‌دهد که در این مدت بالغ بر دو میلیارد و ۲۰۸ میلیون و ۵۸۶ هزار تراکنش به ارزش دو هزار و ۸۱۳ میلیارد ریال در شبکه پرداخت انجام شده که ارزش تراکنش‌ها نسبت به ماه گذشته با افزایش روبرو بوده اما تعداد تراکنش‌ها کاهش داشته است است؛ مقایسه وضعیت تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت در دی ماه نسبت به آذر ماه سال جاری حاکی از کاهش ۲.۲۴ درصدی بوده اما این در حالی است که مبلغ (ارزش) تراکنش‌ها با رشدی ۰.۸۲ درصدی روبرو بوده است. همچنین بررسی وضعیت تعداد تراکنش و مبلغ تراکنش‌های شاپرکی در دی ماه سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه گذشته نشان از رشد قابل توجه در شبکه پرداخت دارد تا جایی که تعداد تراکنش‌ها ۱۸.۸۷ درصد رشد و ارزش تراکنش‌ها ۳۷.۸۳ درصد افزایش داشته است.

دستگاه‌های کارتخوان در جایگاه نخست ابزارهای پذیرش

بر اساس گزارش شرکت شاپرک بالغ بر ۸۸.۸۸ درصد از تراکنش‌های دی ماه از طریق پایانه‌های فروش (کارتخوان) انجام شده و سهم ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب ۵.۹۳ و ۵.۱۹ درصد  بوده است؛ گزارش شاپرک در خصوص سهم ابزارهای پذیرش از نظر تعداد تراکنش‌ها نشان می‌دهد که ابزار کارتخوان فروشگاهی به عنوان رایجترین ابزار پذیرش در کشور نسبت به ماه گذشته ۰۷۲ درصد افزایش سهم داشته اما ابزار پذیرش موبایلی و اینترنتی با کاهش سهم از تعداد تراکنش روبرو بوده‌اند.

به پرداخت ملت در صدر جدول شرکت‌های پرداخت الکترونیک

گزارش شاپرک در خصوص سهم شرکت‌های پرداخت الکترونیک از نظر تعداد تراکنش در دی ماه ۹۸ حاکی از آن است که شرکت‌های به پرداخت ملت با ۲۲.۷۱ درصد و پرداخت الکترونیک سامان با ۱۸.۸۰ درصد وتجارت الکترونیک پارسیان با ۱۵.۷۴ درصد توانسته‌اند جایگاه اول تا سوم بیشترین تعداد تراکنش در میان شرکت‌های پرداخت را کسب کنند؛ از سویی دیگر کمترین میزان تراکنش در میان شرکت‌های پرداخت متعلق به شرکت الکترونیک کارت دماوند با سهم ۰.۶۶ درصدی از تعداد تراکنش‌های شاپرکی انجام شده و پس از آن نیز پرداخت الکترونیک سپهر بالغ بر یک درصد از تمام تراکنش‌های شبکه شاپرک را به خود اختصاص داده است.

نمودار سهم بازار شرکت‌های پرداخت الکترونیک در زمینه مبلغ تراکنش‌های شاپرکی در دی ماه نشان می‌دهد که به پرداخت ملت بالغ بر ۲۴.۰۸ درصد از مبلغ تراکنش‌های شاپرکی را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست قرار گرفته است؛ در ادامه نیز پرداخت الکترونیک سامان و کارت اعتباری ایران کیش به ترتیب با سهم ۱۵.۷۷ و ۱۲.۶۰ در جایگاه دوم و سهم قرار دارند. همچنین در میان دوازده شرکت فعال پرداخت الکترونیک، شرکت الکترونیک کارت دماوند با ۰.۴۸ از تمام مبلغ تراکنش‌های شاپرکی و پس از آن شرکت‌های پرداخت نوین آرین و سایان کارت کمترین سهم از بازار در مبلغ تراکنش‌های شاپرکی  در مدت مذکور را کسب کرده‌اند.

گفتنی است، اخبار تکمیلی از گزارش اقتصادی دی ماه شرکت شاپرک و وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک بزودی در ایبِنا منتشر خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =