کرونا

بانک مرکزی چین نخستین بسته از تسهیلات ویژه خود که به منظور مقابله با ویروس کرونا در قالب یک خط اعتباری و به طور هفتگی در اختیار بانک‌های این کشور قرار می‌گیرد، رونمایی کرد.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، بدنبال افزایش روزافزون شیوع ویروس کرونا که به کاهش قدرت خرید مردم و همچنین کاهش تولید بخش صنایع چین منجر شده، بانک مرکزی این کشور بسته تسهیلاتی ویژه‌ای را رونمایی کرده است.

اقتصاددانان بانک و موسسه مالی بین المللی بارکلیز تحت رهبری «کریستین کلر» در یادداشتی متذکر شدند: سرعت شیوع بالای این ویروس ضرورت اتخاذ تدابیر گسترده را در راستای جلوگیری از گسترش آن الزامی کرده است. حتی اگر این تدابیر برای جلوگیری از شیوع کرونا موفقیت آمیز باشد، باز هم آثار منفی را روی فعالیت اقتصاد جهان بر جای خواهد گذاشت و این آثار تنها به فعالیت سه ماه نخست سال در چین محدود نمی‌شود.

کاهش رشد اقتصادی چین، بانک مرکزی این کشور را بر آن داشته تا رشد اقتصادی را بر کنترل بدهی ترجیح بدهد و در این راستا متعهد شود تا اقداماتی اضطراری را به منظور تزریق پول به نظام مالی و اقتصاد کلان کشور اتخاذ کند.

براساس اعلام معاون رییس بانک مرکزی چین، براساس این بسته تسهیلاتی ویژه، ۹ بانک بزرگ چین و برخی از بانک‌های محلی در ۱۰ استان و شهر این کشور برای دریافت این تسهیلات ویژه که در قالب وام نقدی پرداخت می‌شود، واجد الشرایط اعلام شده‌اند.

بانک‌های واجد شرایط باید درخواست بنگاه‌ها برای دریافت این تسهیلات را ظرف مدت تنها ۲ روز بررسی کرده و از محل خط اعتباری بانک مرکزی چین به آنها پرداخت کنند. بانک مرکزی چین تاکید کرده است که نرخ بهره این تسهیلات، کمتر از نرخ سود سالانه وام‌هایی است که در اختیار بنگاه‌ها قرار می‌گیرد.

بانک مرکزی چین پیش‌تر اعلام کرده بود که نسبت به استفاده مستقیم این وام‌ها در بخش تولید و فعالیت‌های تجاری مرتبط با مقابله با ویروس کرونا، اطمینان حاصل خواهد کرد.

عمق رکود اقتصادی چین به سرعت مهار کرونا و به تبع آن به سرعت برداشته شدن محدودیت‌های مسافرتی و آغاز به کار خط تولید کارخانه‌ها بستگی دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =