• ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
  • کد خبر: 111590
پتروشیمی

بلوک ۲۰ درصدی شرکت پالایش نفت لاوان بالاتر از قیمت پایه تعیین شده در فرابورس به فروش رسید.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، بلوک ۲۰ درصدی شرکت پالایش نفت لاوان به قیمت تابلوی فرابورس در حالی به قیمت تابلوی فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) بعلاوه ۲۰ درصد به شرط آن که از مبلغ ۴۸ هزار و ۲۹۶ ریال کمتر نباشد، دیروز(شنبه) توسط سازمان خصوصی‌سازی به ارزش کل پایه ۱۱ هزار و ۴۴میلیارد و ۵۳۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۷۲۰ریال در فرابورس ایران عرضه شد، که این بلوک ۲۰ درصدی بالاتر از قیمت پایه تعیین شده به فروش رسید.

بر این اساس، این بلوک که ۲۲۸میلیون و ۶۸۴هزار و ۳۲۰ سهم این شرکت را شامل می‌شود، به قیمت هر سهم ۵۹ هزار و ۷۰۶ ریال، به وکالت از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و به‌صورت ۵۰ درصد نقد و بقیه اقساط ۲ ساله به فروش رسید.

گفتنی است بلوک ۲۰ درصدی شرکت پالایش نفت لاوان به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه و با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی(استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها در فرابورس عرضه شد.

این در حالی است که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود خریدار سهام این شرکت در صورت احراز شرایط مقرر در شیوه‌نامه تشویق بخش خصوصی و تعاونی از مزایای این شیوه‌نامه به شرح زیر برخوردار خواهد بود:

الف) افزایش سقف کل زمانی و مجموع تعداد اقساط برای خریداران بخش خصوصی تا میزان یک سوم و برای خریداران بخش تعاونی تا میزان دو پنجم جمع مدت و تعداد اقساط مصوب.

ب) بازپرداخت پلکانی اقساط با شیب ۱۰ درصد رشد سالانه برای خریداران بخش های خصوصی و تعاونی، به مأخذ ۱۰۰ برای رقم میانه دوره اقساط.

ج) سود فروش اقساطی تا میزان ۳ درصد پایین‌تر از سایر خریداران برای خریداران بخش خصوصی و ۳.۶ درصد پایین‌تر برای خریداران بخش تعاونی.

گفتنی است متقاضیان این بلوک ۲۰ درصدی، باید علاوه بر واریز معادل ۱۰ درصد ارزش پایه سهام قابل واگذاری به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، معادل یک درصد ارزش پایه سهام قابل واگذاری (به مبلغ ۱۱۰.۴۴۵.۳۷۹.۱۸۸ریال) را به عنوان سپرده به صورت نقد یا ضمانت بانکی معتبر حسب مورد به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز کرده و یا به آن تحویل می‌دادند.

این گزارش می‌افزاید: پیش از این واگذاری، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با ۲۰ درصد، صندوق تامین اجتماعی با ۵۱.۳۲ درصد، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با ۲۰ درصد و سایر سهامداران با ۸.۶۸ درصد ترکیب سهامداری شرکت پالایش نفت لاوان را تشکیل می‌دادند.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =