شافعی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواستار احیای شورای عالی تامین اجتماعی و تقویت سه جانبه‌گرایی در حوزه اشتغال شد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، غلامحسین شافعی که صبح امروز (یکشنبه) و در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: سازمان تامین اجتماعی در طول ده ها سال گذشته با کوهی از مشکلات روبه‌رو بوده و تحقق سه جانبه گرایی تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و مستمری‌بگیران به عنوان یکی از اهداف اصلی سازمان جهانی کار ضروری است.

وی اظهار داشت: تحقق سه جانبه‌گرایی در حوزه اشتغال و تامین اجتماعی از طریق شورای‌عالی تامین اجتماعی است.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه موضوع کار و اشتغال نیازمند بسط و گسترش مفاهیمی مانند کار شایسته در کشور است، تصریح کرد: نسبت اشتغال به جمعیت در ایران در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که ایران از بین ۱۸۷ کشور در رتبه ۱۷۸ قرار دارد.

شافعی با بیان اینکه نسبت اشتغال به جمعیت در ایران ۳۸.۵ است و این در حالی است که این رقم در بسباری از کشورها ۶۷ است، خاطرنشان کرد: نسبت اشتغال به جمعیت ایران در حوزه زنان و جوانان بسیار پایین است.

وی با رد این ادعا که نسل جدید به رفاه عادت کرده است، تصریح کرد: ما نتوانسته‌ایم جوانان را با فرهنگ کار آشنا کنیم؛ فرهنگ کار از طریق توصیه و اجبار ایجاد نمی‌شود.

رییس اتاق ایران به ضرورت اشتغال روستایی پایدار اشاره کرد و افزود: علت‌العلل حاشیه نشینی، خالی شدن روستاها و انفجار مهاجرت از روستاها عدم ایجاد شغل مناسب برای روستاییان است که تبعات گسترده‌ای برای کشور دارد.

شافعی با یادآوری تخصیص ۱.۵ میلیارد یورو از محل ذخایر صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی ادامه داد: تنها با تخصیص پول نمی‌توان به هدف ایجاد اشتغال روستایی دست یافت.

رییس اتاق ایران درباره سیاست‌های یارانه‌ای نیز تاکید کرد: سیاست‌های اشتباه و مکرر دولت درباره نظام یارانه‌ای و تحریم‌ها وضع معیشتی مردم را به خطر انداخته است.

شافعی به تجمیع یارانه نقدی و یارانه بنزین در بودجه سال آینده اشاره کرد و اظهار داشت: تجمیع این رقم و پرداخت یارانه به تمام مردم مشکلات جدی‌تری را در پی خواهد داشت.

وی افزود: از سوی دیگر بیشتر اقتصاددانان کشور نسبت به بحران صندوق‌های بازنشستگی در کشور هشدار می‌دهند؛ وضعیت نابسامان اشتغال و نرخ بالای بیکاری، سواستفاده و سرمایه‌گذاری‌های نامناسب باعث بحران صندوق‌های بازنشستگی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =