• ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
  • کد خبر: 111738
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص معاملات این روزهای بازار سهام، حضور گسترده سهامدارن حقیقی در بازار است.

علی زارعی در گفتگو با ایبِنا گفت: با توجه به نقدینگی خوبی که به سمت بازار سرمایه آمده است، یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص معاملات این روزهای بازار سهام، حضور گسترده سهامدارن حقیقی در بازار است و به نوعی می‌توان این‌گونه ابراز کرد که این روزها بیشتر عرضه و تقاضا سمت و سوی معاملات را تعیین می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته این که آیا معاملات بازار سهام و قیمت‌هایی که این روزها توسط معامله‌گردان به ثبت می‌رسد منطقی و بر پایه مسایل بنیادی صنایع و شرکت‌های است یا خیر، موضوعی جدا و قابل بررسی است؛ اما در همه بازارها از جمله بازار سهام این سازوکار عرضه و تقاضا است که تغیین می‌کند که آیا سهمی از ارزندگی لازم برای خرید یا فروش توسط سهامداران برخوردار است یا نه؟

وی اضافه کرد: از سوی دیگر جریان نقدینگی در بازار سهام این روزها شرایطی را رقم زده است که سهامداران حقوقی نیز که در روزگاران نه چندان دور تعیین‌کننده شرایط بازار بودند، این روزها خود تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته‌اند.

زارعی همچنین در پاسخ به این پرسش که گرفتن مالیات از خانه‌های خالی چه تاثیری بر بازار سرمایه خواهد داشت، گفت: یک از دلایل این که طی چند ماه گذشته شاهد رونق معاملات در بازار سهام هستیم و نقدینگی زیادی در این بازار حضور داشته و موجب شده است شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف کماکان روند متعادل و مثبتی را در پی داشته باشند، رکودی است که در سایر بازارها وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که گرفتن مالیات از خانه‌های خالی موجب افزایش عرضه‌ها در بازار مسکن و رکود بیشتر این بازار می‌شود، افزود: از آنجا که نقدینگی همواره به سمت بازاری می‌رود که بیشترین سود را نصیب خود کند، بنابراین با توجه به شرایط و اقتصادی و رکود حاکم بر بازارهایی همچون ارز، طلا و خودرو از یک سو و نیز اشباع شدن تورم در این بازارها، بنظر می‌رود بهترین بازار برای ورود این نقدینگی بازار سهام باشد.

وی ادامه داد: در مجموع در پاسخ به این پرسش که گرفتن مالیات از خانه‌های خالی چه تاثیری بر معاملات بازار سرمایه خواهد داشت، باید تصریح کرد که اگر این موضوع اثر مثبتی بر بازار سرمایه نداشته باشد، به طور قطع اثر منفی نخواهد داشت.

زارعی افزود: این که نقدینگی باید در تمامی بازارها در گردش باشد قابل دفاع است، اما بخش زیادی از نقدینگی موجود در جامعه با هدف سرمایه‌گذاری و کسب سود بیشتر در اقتصاد در جریان و گردش است و این موضوع منطقی می‌باشد که نقدینگی به سمت بازاری برود که سود بیشتری داشته باشد. از این رو اگر متولیان اقتصادی کشور بتوانند نقدینگی موجود در بازار سرمایه را حفظ کنند و موجب شوند تا این نقدینگی به‌طور منطقی در این بازار جریان داشته باشد، این موضوع به تامین مالی مناسب صنایع و شرکت‌ها کمک می‌کند و هم این که موجب خواهد شد تا شاهد سفته‌بازی و دلالی و در پی آن تورم نامتناسب در سایر بازارها نباشیم.

وی در خصوص وضعیت شاخص بورس و کلیت بازار سهام تا پایان سال نیز گفت: با توجه به رکوردشکنی‌هایی که شاخص بورس در چند روز گذشته داشته است، استراحت چند روزه شاخص در ارتفاع‌های فتح شده برای چند روزی دور از انتظار نیست؛ هر چند که حجم نقدیگی موجود در بازار بدون شک شاخص را تا پایان سال تا کانال ۵۰۰ هزار واحد پیش خواهد برد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =