گزارش تصویری بورس اوراق بهادار تهران

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به دلیل اصلاح صورت گرفته در شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها پیش‌بینی می‌شود معاملات بازار سهام طی چند روز پیش‌رو به تعادل رسیده و شاهد بهبود قیمت‌ها نیز باشیم.

رضا رنجکش در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به افت بیش از ۵۰ هزار واحدی شاخص بورس در چهار روز معاملاتی گذشته گفت: هر چند که به‌صورت سنتی در چند روز باقی‌مانده به پایان سال به دلایل مختلف از جمله موعد تسویه اعتباری کارگزاری‌ها و ترجیح برخی سهامداران بویژه حقوقی‌ها به نقد کردن و فروش سهام، شاهد فشار عرضه هستیم، اما باید به این مولفه شناسایی سود توسط برخی معامله‌گران و البته اصلاح شاخص بورس و قیمت‌ها را نیز اضافه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته به این موارد باید عدم‌ثبات در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های متولیان بازار سرمایه از جمله تغییر یک‌شبه دامنه نوسان و لغو آن و سردرگمی سهامداران در خصوص تصمیمات اتخاذ شده و عدم‌ثبات قوانین و مقررات و همچنین دستورالعمل‌ها را هم اضافه کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نوسانات قیمت جهانی نفت و کامودیتی‌ها و همچنین نوسانات شدید بورس‌های جهانی نیز از دیگر عواملی هستند که موجب شده تا این روزها ثبات و روند صعودی را در معاملات بازار سهام کشور شاهد نباشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اثرپذیری بازار سهام از ویروس کرونا گفت: این ویروس دستکم یک ماه است که در کشور وجود دارد و اگر قرار بود بازار سهام به کرونا واکنش نشان دهد تا کنون این اتفاق افتاده بود، که البته به دلیل حجم بالای نقدینگی این واکنش تا حدودی کم و بی‌اثر بوده است. اما نکته مهم حواشی ناشی از ویروس کرونا است؛ به‌طوری که شایعه تعطیلی و قرنطینه کردن شهرها در روز گذشته موجب شد تا شاهد بروز رفتارهای هیجانی در بازار سهام باشیم.

وی در توصیه به سهامداران اذعان داشت: معامله‌گران همان‌طور که نباید از خود رفتارهای هیجانی در خرید سهام نشان دهند، نباید در فروش سهام نیز هیجانی عمل کنند. بنابراین باید به مسایل بنیادی شرکت‌ها، تولید و گزارش‌های آنها نیز دقت کرده و با دلیل و منطق اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که طی چند روز گذشته به دلیل اصلاح صورت گرفته در شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها گفت: بنظر می‌رسد طی چند روز پیش‌رو معاملات بازار سهام به تعادل رسیده و شاهد بهبود قیمت‌ها نیز باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =