کریستالینا جورجیوا

صندوق بین المللی پول به منظور تقویت پاسخ این نهاد به شیوع سریع ویروس کرونا که به نظر جهان را در سال ۲۰۲۰ به سمت رکود سوق می‌دهد، از سران جی۲۰ خواست تا ظرفیت بودجه اضطراری آن را دوبرابر کنند.

به گزارش ایبِنا از رویترز، «کریستالینا جورجیوا» رییس صندوق بین المللی پول امروز (پنجشنبه) در بیانیه‌ای خطاب به سران ۲۰ اقتصاد برتر جهان گفت که عمق رکود اقتصادی و سرعت بهبود، به مهار این اپیدمی جهانی (کرونا) و همچنین «قدرت اقدامات هماهنگ ما در حوزه سیاست پولی و مالی بستگی دارد.»

وی در ادامه این بیانیه تاکید کرد که حمایت از بازارهای نوظهور و کشورها و اقتصادهای در حال توسعه در اولویت قرار دارد؛ کشورهایی که به طور خاص از این بحران، سکون ناگهانی اقتصاد، فرار سرمایه و برخی دیگر نیز در اثر افت شدید قمیت کالاها به شدت خسارت دیده‌اند.

وی ادامه داد: باید هماهنگ با وسعت چالش، عکس العمل نشان دهیم. چنین حمایتی احیا و بهبودی نهایی را تسریع خواهد کرد و ما را در مواجهه با چالش هایی همچون بدهی های بیش از حد و اختلال در جریان تجارت، در موضع بهتری قرار می دهد. در غیر این صورت برای غلبه بر آثار ورشکستگی ها و بیکاری گسترده، به سال ها زمان نیاز خواهیم داشت.
صندوق بین المللی پول در حال حاضر برای پاسخگویی به بحران، در منابع مالی خود حدود یک تریلیون دلار آماده برای بهره برداری در اختیار داشته و با بانک جهانی و سایر موسسات مالی بین المللی همکاری نزدیکی دارد اما به گفته جورجیوا چالش ها بسیار بزرگ هستند.
رییس این نهاد بین المللی به منظور تقویت و بهبود توانایی پاسخگویی، از سران گروه جی ۲۰ خواست تا از دوبرابر کردن بودجه اضطراری این صندوق حمایت کرده و از طریق اختصاص یک اس.دی.آر قابل توجه (حق برداشت مخصوص/درست مشابه کاری که در جریان بحران مالی سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ انجام شد) و همچنین استفاده گسترده از انواع تسهیلات سوآپ، نقدینگی جهان را افزایش دهند.
جورجیوا اوایل ماه جاری به خبرنگاران گفته بود که صندوق بین المللی پول از بودجه اضطراری ۵۰ میلیارد دلاری موجود برای کمک به کشورهای فقیر و کم درآمد که از سیستم های بهداشتی قدرتمندی برای پاسخ به بحران بهداشتی کنونی برخوردار نیستند، استفاده خواهد کرد.
او همچنین از سران جی۲۰ خواسته است تا با ملحق شدن به فراخوان مشترک صندوق و بانک جهانی، وام دهندگان رسمی دوجانبه را ترغیب کنند تا بدهی کشورهای در حال توسعه به طور کامل یا نیمه بخشیده شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =