دلار

بدنبال اقدام بانک مرکزی سوئد مبنی بر ثابت نگه داشتن نرخ بهره و تداوم حمایت مالی از اقتصاد این کشور در مقابله با کرونا با رونمایی از بسته های محرک، ارزش ارز این کشور برابر دلار و یورو افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایبِنا از رویترز، بر این اساس هر کرون سوئد با ۱.۲ درصد افزایش به قیمت ۹.۹۱۱ دلار معامله شد؛ رقمی که بالاترین افزایش دو هفته‌ای این ارز محسوب می‌شود؛ علاوه بر این، هر کرون با ۱۰.۷۹۰۵ یورو معاوضه شد که این رقم نیز بالاترین حد از اواسط مارس تاکنون است.

با توجه به اینکه سوئد با بدترین رکود خود از جنگ جهانی دوم تاکنون مواجه می‌شود،  سرمایه گذاران تحرکات بانک مرکزی این کشور Riksbank را در جستجوی هرگونه نشانه‌ای از کاهش مجدد نرخ بهره و رساندن آن به زیر صفر، به دقت زیرنظر گرفته بودند.

بانک مرکزی سوئد با پایان دادن به ۵ سال برقراری نرخ بهره منفی، اواخر سال گذشته نرخ بهره را به صفر درصد افزایش داد.

با این حال ریکس بانک نرخ بهره پایه را مطابق انتظارات روی صفر درصد نگه داشت و رییس این نهاد اعلام کرد که کاهش نرخ بهره به حل مشکلات اقتصادی سوئد کمکی نخواهد کرد.

برخلاف اکثر بانک‌های مرکزی جهان در جریان بحران کرونا، Riksbank بر این باور است که تمرکز بر تامین اعتبار و مقابله با افزایش نرخ بهره برای کمک به خانواده‌ها و شرکت‌ها سودمندتر است.

ارز سوئد امروز بیشترین تحرک را داشت و این در حالی است که سرمایه گذاران بر نشست‌های سیاستگذاری آخر هفته فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا تمرکز کرده اند.

اشتها و عطش برای ارزهای ریسکی‌تر که پیش‌تر ارزش آنها به دلیل ریزش تازه قیمت نفت کاسته شده بود، در معاملات صبح امروز افزایش یافت.

دلار آمریکا برابر سبدی متشکل ارزهای اصلی جهان کمی انعطاف داشت و با کاهش ۰.۵ درصدی به ۹۹.۹۷۰ واحد رسید؛ که البته پایین‌ترین سطح یک هفته‌ای آن محسوب می شود. علاوه بر این، ارزش اسکناس سبز آمریکا برابر ارز ژاپن با کاهشی مشابه مواجه شد و هر دلار با ۱۰۶.۷۰۵ یِن معاوضه شد.

بدنبال بازگشت ثبات نسبی به قیمت نفت پس از سقوط اخیر، برنت دریای شمال پس از کاهش ۵ درصدی، با افزایش قیمت مواجه شد و نفت خام آمریکا نیز بیش از نیمی از ریزش ۲۰ درصدی خود را جبران کرد؛ در این بین، یورو ۰.۵درصد برابر ارز آمریکا رشد کرد و هر یورو با ۱.۰۸۸۰۵ دلار معامله شد.

بازارها مترصد هرگونه دستورالعمل و توصیه از سوی فدرال رزرو هستند و این نهاد علاوه بر این، پیشتاز واکنش به پاندمی کرونا از حیث سیاست‌های پولی در جهان است و نرخ بهره را به نزدیکی صفر رسانده به شکلی بی محابا اقدام به خرید اوراق قرضه و مشارکت کرده است.

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که با توجه به وسعت و حجم تدابیر و اقدامات اخیر صورت گرفته، احتمال اتخاذ تدابیر بیشتر از سوی فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی زیاد نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =