شاخص بورس

بلومبرگ نوشت: شاخص بورس تهران شنبه برای نخستین بار از کانال یک میلیونی عبور کرد تا پس از ثبت نخستین مورد ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور، این شاخص بیش از دو برابر رشد کند.

به گزارش ایبِنا، شبکه رسانه‌ای بلومبرگ با بازتاب یک میلیونی شدن شاخص بورس تهران در گزارشی نوشت: براساس اعداد و ارقام منتشر شده در تارنمای بازار بورس تهران (TSE)، شاخص کل تا زمان تنظیم این خبر با ۴.۴ درصد رشد به یک میلیون و ۲۰ هزار و ۸۹۷ واحد رسید.

عمده دلیل این افزایش، رشد سهام شرکت‌های صنعتی، پتروشیمی و معادن همچون فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، بانک ملت (وبملت)،‌ معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)، گروه مپنا (رمپنا) بوده است.

به دنبال اطلاعیه دولت ایران مبنی بر برنامه‌اش در راستای فروش دارایی‌های دولت به ارزش حدود دو میلیارد دلار و با هدف تامین اعتبار برای مقابله با پاندمی ویروس کرونا، بورس تهران به سمت ارتفاعات خود اوج گرفت.

شاخص کل بورس تهران از زمان ثبت نخستین مورد ابتلا به کووید-۱۹ در تاریخ ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن‌ماه ۹۸) تاکنون ۱۱۳درصد رشد کرده است. براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، تا به امروز ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ نفر در این کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در این کشور به ۶۵۸۹ نفر رسیده است.

پس از آنکه آمریکا دو سال پیش به طور یکطرفه از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد و بار دیگر تحریم‌های سنگینی را علیه تهران وضع کرد، ارزش واحد پول ایران کاهش یافته و در نتیجه بازار بورس یه یکی از معدود سرمایه‌گذاری‌های جذاب برای ایرانی‌ها بدل شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =