بانک مرکزی مکزیک

بانک مرکزی مکزیک همزمان با فرو رفتن قریب الوقوع این کشور در رکودی که اقتصاددانان آن را بدترین رکود چند دهه اخیر می‌دانند، نرخ بهره را به پایین‌ترین سطح خود در سه سال و نیم اخیر رساند.

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، بدنبال تصمیم متفق القول هیات اجرایی این بانک مبنی بر عدم کاهش بیشتر نرخ بهره، پزو مکزیک تقویت شد.

بر این اساس، بانک مرکزی مکزیک به ریاست «آلخاندرو دیاز دُ لئون»، نرخ بهره را با نیم واحد کاهش به ۵.۵درصد رساند؛ این رقم توسط ۲۰ اقتصاددان از یک جامعه ۲۲ نفره پیش بینی شده بود.

این حرکت دنباله دو اقدام قبلی و بدون برنامه بانک مرکزی مکزیک در ماه‌های مارس و آوریل مبنی بر کاهش نیم واحدی نرخ بهره بود؛ نهادی که به منظور تحدید و تعدیل آثار ناشی از پاندمی کرونا و سقوط قیمت نفت، بلافاصله اقدام کرد و از سیاست افراطی خود فاصله گرفت.

براساس بدبینانه ترین پیش بینی تحلیلگران بانک بی‌بی‌وی‌ای (یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان مستقر در کشور اسپانیا)، اقتصاد مکزیک در سال جاری می‌تواند به اندازه ۱۲ درصد کوچک شود.

بدنبال این تصمیم، پزو با رشد ۱.۳ درصد مواجه شد و هر پزو با ۲۳.۶۹۰ دلار معامله شد.

براساس پیش بینی تحلیلگران، در صورتی بانک مرکزی مکزیک طی روزها یا هفته‌های آتی دستورالعمل جدید را صادر نکند، محتمل‌ترین سناریو کاهش ۵۰ نقطه واحدی نرخ بهره در نشست بعد این نهاد در ۲۵ ژوئن خواهد بود.

اقدامات تسهیلی بانک مرکزی مکزیک باعث شده است که ظرف کمتر از یک سال، نرخ بهره پایه از ۸.۲۵ به ۵.۵ درصد برسد و علاوه بر این انتظار می‌رود ای روند ادامه پیدا کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =