برزیل

براساس نتایج نظرسنجی هفتگی بانک مرکزی برزیل از اقتصاددانان، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری بیش از ۵درصد کاهش خواهد یافت؛ رقمی که بزرگ‌ترین افت سالانه از زمان ثبت این آمار در سال ۱۹۰۰ محسوب می‌شود.

به گزارش ایبِنا از رویترز، پیش‌بینی جدید و منفی ۵.۱ درصدی رشد اقتصادی برزیل، با پیش بینی هفته گذشته مبنی بر کاهش ۴.۱درصدی رشد اقتصادی این کشور تفاوت فاحشی داشته و در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و پدیدار شدن آثار اقتصادی ناشی از قرنطینه و تدابیر فاصله گذاری اجتماعی در راستای مقابل با آن، چهاردهمین نزول متوالی رشد اقتصادی این کشور واقع در آمریکای جنوبی محسوب خواهد شد.

همچنین این نظرسنجی که در هفته‌نامه بانک مرکزی برزیل موسوم به «FOCUS» منتشر شده است و نظرات حدود ۱۰۰ اقتصاددان را جمع آوری می‌کند، از کاهش هر چه بیشتر پیش‌بینی‌ها در مورد نرخ بهره و تورم و رسیدن این دو شاخص به اعماق تاریخی خود حکایت دارد.

براین اساس، دهمین کاهش متوالی نرخ تورم در سال جاری رقم ۱.۶ درصد را در این کشور نشان می‌دهد که نسبت به اعماق تاریخی آن که در اواخر سال ۱۹۹۸ و اوایل سال ۱۹۹۹ با رقم ۱.۶۵ درصد به ثبت رسید، تنها اندکی فاصله دارد و کمتر است.

نرخ تورم هدف بانک مرکزی برزیل برای سال جاری همچنان ۴درصد است.

انتظار می‌رود بانک مرکزی برزیل نرخ بهره بین بانکی خود موسوم به «سلیک» را به اندازه ۷۵ نقطه پایه دیگر کاهش داده و آن را به رکورد بی‌سابقه ۲.۲۵ درصد برساند؛ این رقم در پیش‌بینی هفته گذشته ۲.۵۰درصد بود.

بانک مرکزی برزیل نشانه‌هایی را از اتخاذ این تصمیم در نشست آینده خود در ماه ژوئن بروز داده است اما این زمان، با روزهای پایانی چرخه تدابیر تسهیلی تلاقی دارد.

این تحقیق علاوه بر این، از تشدید روند نزولی نرخ ارز نیز حکایت دارد. اقتصاددانان حالا انتظار دارند که نرخ برابری رئال برزیل به دلار در پایان سال جاری به ۵.۲۵ برسد.

این رقم در پیش بینی هفته گذشته برای سال جاری به ازای هر دلار ۵ رئال اعلام شده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =