دلار

شیوع ویروس کرونا در آمریکا باعث شده تا طی دو ماه، ارزش خالص ثروت ۵ میلیاردر بزرگ آمریکایی از ۳۹۲.۲ میلیارد دلار به ۴۶۷.۷ میلیارد دلار برسد و رشدی ۱۹.۲ درصدی را به ثبت برساند.

به گزارش ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اضافه شدن ارزش خالص ثروت ثروتمندان آمریکایی پرداخته و نوشته است که از بین ۵ ثروتمند برتر آمریکا، ۴ میلیاردر در شرکت‌هایی با حوزه فناوری اطلاعات مشغول به کار هستند و در دوران محدودیت‌های کرونایی ۱۹ درصد به ثروت آنها افزوده شده است.

براساس این گزارش از تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ و اوج اعمال محدودیت‌های اقتصادی فدرال و ایالتی در پی شیوع ویروس کرونا در آمریکا تا ۱۹ می ۲۰۲۰، ارزش دارایی‌های میلیاردرهای آمریکا با افزایش حدود ۱۵ درصدی به ۳.۴ هزار میلیارد دلار رسیده است.

۵ میلیاردر برتر آمریکا، جف بزوس بنیانگذار شرکت آمازون، بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت، مارک زوکربرگ بنیان‌گذار شرکت فیس بوک، وارن بافت مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی و لری الیسن بنیان‌گذار شرکت اوراکل طی این مدت شاهد حدود ۱۹ درصد افزایش در ثروت خود یعنی معادل ۷۵.۵ میلیارد دلار بوده‌اند.

این رقم در حالی به دست آمده که در بازه زمانی مورد بررسی، بیش از ۳۸ میلیون نفر از مردم آمریکا شغل خود را از دست داده‌اند. برخی کارشناسان رشد ثروت میلیاردها در آمریکا را به کاهش مالیات در این کشور طی دهه اخیر نسبت می‌دهند. در بحبوحه بروز بزرگترین وضعیت اضطراری ملی پس از جنگ جهانی دوم (شیوع کرونا) این روند همچنان ادامه یافته و طبق گزارش کمیته مشترک امور مالیاتی آمریکا، قانون HEROES نیز اخیرا به تصویب رسید و این قانون، مالیات را برای ۴۳ هزار میلیونر و میلیاردر آمریکایی در سال جاری به طور متوسط ۱.۶ میلیون دلار کاهش داده که طبق ادعای برخی کارشناسان این امر موجب افزایش نابرابری‌های اقتصادی در آمریکا خواهد شد.

بیشترین افزایش ثروت در این مدت برای جف بزوس حاصل شده و وی در طول ۱۸ مارس تا ۱۹ می از ۱۱۳ میلیارد دلار به ۱۴۷.۶ میلیارد دلار رسیده است که رشدی ۳۰.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

ثروت بیل گیتس در این بازه زمانی از ۹۸ میلیارد دلار به ۱۰۶ میلیارد دلار رسیده که تنها ۸.۲ درصد افزایش را ثبت کرده است. بالاترین رشد ثروت به ۴۶.۲ درصد به مارک زاکربرگ مربوط می‌شود. ثروت مدیرعامل فیس بوک طی این مدت از ۵۴.۷ میلیارد دلار به حدود ۸۰ میلیارد دلار رسیده است.

وارن بافت البته کمترین میزان رشد ثروت را در بین ۵ میلیاردر آمریکایی در این بازه زمانی شاهد بوده و تنها ۰.۸ درصد بر ثروتش افزوده شده است. براساس این گزارش ثروت این فعال بازارهای سرمایه  از ۶۷.۵ میلیارد دلار به ۶۸.۱ میلیارد دلار رسیده است.

ثروت لری الیسون نیز طی این مدت از ۵۹ میلیارد دلار به ۶۶ میلیارد دلار افزایش یافته که رشدی ۱۱.۹ درصدی را نشان می‌دهد. ارزش خاصل ثروت در آمریکا طی این مدت ۱۴.۷ درصد رشد یافته از ۲۹۴۷.۵ میلیارد دلار به ۳۳۸۲ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که ثروت ۵ فرد نام برده شده، از ۳۹۲.۲ میلیارد دلار به ۴۶۷.۷ میلیارد دلار رسیده که رشدی ۱۹.۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =