میراشرفی

رییس کل گمرک ایران گفت: در سال گذشته و با وجود تحریم‌ها ۱۳۵ میلیون تُن صادرات و ۳۵ میلیون تُن واردات انجام گرفت و وزن تجارت خارجی حدود ۱۷۰ میلیون تُن بود که رکوردی در این حوزه محسوب می‌شد.

به گزارش ایبِنا از خانه ملت، سیدمهدی میراشرفی که صبح امروز (یکشنبه، ۱۸ خرداد) و در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، در تشریح وضعیت تجارت خارجی با بیان این مطلب: بهترین جواب به دشمنان که مدعی بودند با اعمال تحریم‌ها، اقتصاد ایران زمین‌گیر می‌شود، آمار مربوط به تجارت خارجی در سال ۹۸ است؛ در سال گذشته ۱۳۵ میلیون تن صادرات و ۳۵ میلیون تن واردات انجام گرفت و وزن تجارت خارجی به حدود ۱۷۰ میلیون تن رسید.

وی با بیان اینکه ارزش مبادلات تجاری خارجی در سال گذشته حدود ۸۵ میلیارد دلار بود، به اقدامات سازمان متبوعش درباره حمایت از تولید، تسهیل تجارت و سلامت اشاره کرد و ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد کالاهای وارداتی، مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه‌ای است. در صورتی که واردات این کالاها تسهیل شود، قیمت تمام شده تولید کاهش می یابد.

رییس کل گمرک با بیان اینکه مسیر ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک تسهیل شده است، ادامه داد: در دنیا برای ارتقای سلامت بر فعالیت‌های الکترونیکی، مجازی و هوشمند تاکید می‌شود که گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز اقدامات مناسبی برای تحقق این مسائل انجام داده است.

میراشرفی ادامه داد: با تلاش گمرک فعالان اقتصادی در هر کجای کشور می‌توانند اظهارنامه خود را به گمرک ارسال کنند. با این امر تجارت خارجی تسهیل می‌شود. همچنین مدیریت ریسک هوشمند یکی دیگر از اقدامات گمرک است که می‌توان از کنترل‌های مزاحم به سمت کنترل‌های غیرمزاحم رفت. رییس کل گمرک تصریح کرد: تعدد قوانین و مقررات و مراجع سیاستگذار و نبود زیرساخت‌های مناسب از جمله تهدیدات حوزه تجارت خارجی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =