کشورهای فقیر

براساس داده‌های جدید بانک اطلاعاتی بانک جهانی، فقیرترین کشورهای جهان با شرکت در برنامه بخشودگی بدهی این نهاد می‌توانند بیش از ۱۲ میلیارد دلار بدهی خود را در سال جاری پس‌انداز کنند.

به گزارش ایبِنا از رویترز، پس اندازها تحت برنامه تعلیق بدهی مرتبط با کووید-۱۹ (DSSI) کوتاه مدت خواهد بود زیرا تعلیق فقط تا پایان سال جاری برقرار است. این طرح پرداخت‌ها را به موعدی دیگر موکول می‌کند اما آنها را کاملا لغو نخواهد کرد.

در فهرست کشورها با بیشترین پس انداز آنگولا با ۳.۲ میلیارد دلار در صدر قرار دارد و سپس دومین کشور پاکستان با ۲.۴ میلیارد دلار پس انداز است؛ کنیا نیز با ۸.۲ میلیون دلار در رده بعدی قرار دارد.

از حیث پس انداز در مقایسه با تولید ناخالص داخلی بوتان با ۷.۳درصد پس انداز تولید ناخالص داخلی صدرنشین فهرست بوده و آنگولا و جیبوتی به ترتیب با ۳.۲ و ۲.۵ درصد در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. علاوه بر پس اندازهای تخمینی، داده های بانک جهانی شامل جزئیات بدهی به وام دهندگان چندجانبه همچون صندوق بین المللی پول می‌شود.

مقامات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هشدار داده اند که پاندمی کووید-۱۹ به بازارهای در حال توسعه و نوظهور  به طور خاص ضربه وارد می کند و عمده دلیل این موضوع سطح بدهی بالا، کاهش شدید قیمت نفت و سایر کامودیتی ها و سیستم بهداشتی ناکافی است.

برنامهDSSI تحت حمایت گروه جی۲۰، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و پاریس کلاب قرار دارد. داده‌های جدید بانک جهانی سطوح تازه ای از شفافیت را در خصوص بدهی ها و بستانکاران ارائه می‌دهد؛ بستانکارانی همچون چین که در دو دهه اخیر به یکی از بزرگ ترین وام دهندگان قاره آفریقا و مناطق دیگر تبدیل شده است.

جنبش رهایی از بدهی (The Jubilee Debt campaign) تخمین زده است که لغو بدهی کشورهای فقیر از جمله بدهی به وام دهندگان خصوصی، می‌تواند بیش از ۲۵ میلیارد دلار در سال جاری و در صورت تمدید تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۰ میلیارد دلار را برای این کشورها آزاد کند.

سازمان ملل متحد، بسیاری از کشورهای آفریقایی و گروه‌ها و جوامع مدنی خواستار تمدید تسهیلات بخشودگی وام برای مدت دو سال شده اند تا کشورها بهتر و کامل تر از شوک اقتصادی ناشی از پاندمی خارج شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =