اندونزی

بانک مرکزی اندونزی در راستای کمک به تامین بودجه احیای اقتصادی از بحران کرونا، با خریداری اوراق قرضه دولتی به ارزش ۵۷۴.۵۹ تریلیون روپیه (۴۰ میلیارد دلار) موافقت کرد.

به گزارش ایبِنا از رویترز، برنامه خرید اوراق به تامین کسری بودجه سال مالی ۲۰۲۰ که براساس پیش بینی‌ها به ۶.۳۴ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید، کمک می‌کند. براساس اعلام «سری مولیانی ایندراواتی»   وزیر دارایی اندونزی، حدود ۳۹۷.۵۶ تریلیون روپیه از این اوراق برای تامین بودجه برنامه‌های دولتی هزینه خواهد شد و هزینه آن را به طور کامل بانک مرکزی تقبل می‌کند و مابقی با نرخ بهره پایین‌تر از نرخ قراردادهای بازخرید ۳ ماهه بانک مرکزی ارائه شده و برای حمایت از احیای طرح‌های مرتبط با برخی از کسب و کارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: برنامه خرید اوراق برای برنامه منافع دولت سیاستی است که تنها یک بار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ سررسید اوراق بدهی طولانی و قابل خرید و فروش بوده و بانک مرکزی اندونزی را قادر می‌سازد تا از آن برای عملیات‌های پولی خود استفاده کند.

«پری وارجیو» رییس بانک مرکزی اندونزی نیز گفت که این طرح امسال تایر کمی روی تورم خواهد داشت؛ تورم ماه ژوئن اندونزی به دلیل کاهش تقاضای ناشی از پاندمی به پایین‌ترین سطح ۲۰ ساله خود رسید.

بانک مرکزی اندونزی در ماه‌های اخیر به منظور تعدیل آثار اقتصادی ناشی از پاندمی عملیات‌های «تسهیل کمی» خود را تشدید کرده و در راستای حمایت از تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره بین بانکی را در سال جاری سه بار کاهش داده است؛ این بانک سال گذشته چهار بار اقدام به کاهش نرخ بهره کرده بود. دولت اندونزی انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری مابین منفی ۰.۱ و مثبت یک درصد نوسان کند؛ این کشور در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ۵ درصدی را به ثبت رسانده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =