اتحادیه اروپا

براساس اعلام اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستت)، تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه مه افزایش یافته، اما احیا از رکود ماه‌های مارس و آوریل ناشی از قرنطینه، از انتظارات کمتر بوده و قادر به جبران آن نیست.

به گزارش ایبِنا از رویترز، یورواستت اعلام کرد که تولیدات کارخانه‌ای منطقه یورو در ماه و در مقایسه با آوریل، ۱۲.۴ درصد افزایش یافته و عمده علت آن جهش تولیدات کالاهای مصرفی با ماندگاری بالا همچون اتومبیل و یخچال بوده است.

اما افزایش تولیدات به شکلی چشمگیر کمتر از رشد ۱۵ درصدی پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان رویترز است. همچنین این رقم به شکلی قابل توجه نسبت به رکود ۱۸.۲ درصدی آوریل که با افت ۱۱.۸ درصدی در ماه مارس همراه شد، کمتر است زیرا همزمان با اوج گیری شیوع کرونا در اروپا، کارخانه‌ها مجبور به تعطیلی یا کاهش فعالیت خود شدند.

احیای محدود در ماه مه یعنی زمانی که بسیاری از کارخانه‌ها بازگشایی شدند، حاکی از آن است که احیا کلی محدود است. براساس آمار، تولیدات صنعتی در مقایسه با سال گذشته ۲۰.۹ درصد کاهش یافته که در مقایسه با انتظارات بازار مبنی بر کاهش ۲۰ درصدی بدتر و در مقایسه با آمار ۲۸.۷ درصدی آوریل بهتر است.

احیا از بحران آوریل به تمامی بخش‌های اقتصادی مورد ارزیابی یورواستت مربوط است. عمده دلیل این موضوع جهش ۵۴.۲ درصدی در تولید کالاها با ماندگاری طولانی بوده که تقریبا افت قابل توجه دو ماه پیش از آن را جبران کرده است.

علاوه بر این، تولیدات کالاهای سرمایه‌ای کارخانه ها همچون ماشین آلات، ۲۵.۴ درصد افزایش یافته که نشانه ای از اعتماد به رشد اقتصادی بلندمدت محسوب می‌شود. البته این رشد برابر ریزش ۲۶.۱ درصدی ماه آوریل کمتر است.

در میان کشورهای بزرگ منطقه یورو، احیای ایتالیا چشمگیرترین بوده است و کارخانه ها تولیدات خود را در مه مه و در مقایسه با آوریل، ۴۲.۱ درصد افزایش دادند و این در حالی است که این کشور بدترین رکود را در مجموع دو ماه پیش از آن در جمع کشورهای این بلوک تجربه کرده بود. تولیدات صنعتی آلمان نیز در مه ۹.۷ درصد افزایش یافت و فرانسه نیز رشد ۲۰ درصدی تولیدات را تجربه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =