لبنان

با تعویق بازپرداخت بدهی خارجی لبنان، آژانس اعتبارسنجی اس‌اندپی با اشاره به تشدید بحران اقتصادی این کشور پس از انفجار مخرب بندر بیروت، اعتبار اوراق قرضه دولتی بیشتری را تنزل داد.

به گزارش ایبِنا از ای‌اف‌پی، موسسه اعتبارسنجی S&P، پس از نخستین قصور این کشور در بازپرداخت بدهی خود در ماه مارس، رتبه بدهی خارجی لبنان را «نکول انتخابی» اعلام کرد اما سه فقره از اوراق قرضه دولتی این کشور به رتبه «D» و «CC» تنزل پیدا کردند.

این موسسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: انفجار فاجعه‌بار اخیر در بیروت بحران اقتصادی این کشور را عمیق‌تر کرده است. تداوم خلاء سیاسی یا ضعف دولت جدید می‌تواند اصلاحات سیاسی، کمک خارجی و مذاکرات اصلاح ساختار بدهی این کشور را همچنان به تعویق بیاندازد.

پس از انفجار شدیدی که چهارم آگوست در بندر بیروت رخ داد و ۱۸۱ نفر را به کام مرگ کشاند و هزاران تن را زخمی کرد، پایتخت لبنان در آشوب فرو رفت و اعتراضات ضد دولتی که در ادامه آن رخ داد، دولت را مجبور به استعفا کرد.

لبنان که هنوز با آثار ناشی از انفجار مرگبار دست و پنجه نرم می‌کند، روز جمعه و پس از افزایش شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا، وارد دور جدیدی از قرنطینه شد.

صندوق بین المللی پول به منظور تلاش برای رسیدن به توافقی بر سر برنامه کمکی جدید به لبنان، مدتی است که در حال همکاری با دولت این کشور است؛ برنامه‌ای که از طرح اصلاح ساختار بدهی این کشور حمایت کرده و دسترسی این کشور را به میلیاردها دلار کمک دیگر باز می‌کند.

دولت لبنان می‌گوید که به ۲۰ میلیارد دلار بودجه خارجی نیاز دارد و ۱۱ میلیارد دلاری را که در سال ۲۰۱۸ از سوی اهداکنندگان تعهد داده شد، بخشی از این نیاز محسوب می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =