هند

اقتصاد هند در سه ماهه منتهی به ژوئن و همگام با کاهش هزینه مصرف کنندگان و کسب و کارها متاثر از پاندمی کرونا، با بیشترین سرعت و ثبت رکورد ۲۳.۹ درصد کوچک شده است.

به گزارش ایبِنا از رویترز، داده‌هایی که امروز (دوشنبه) منتشر شده، حاکی از آن است که هزینه مصرف کنندگان، سرمایه گذاری بخش خصوصی و صادرات همگی در جریان سخت ترین قرنطینه اعمال شده در جهان در اواخر مارس و در راستای مقابله با پاندمی کرونا، فروپاشیده است.

بازخوانی داده‌های سه ماهه منتهی به ژوئن از پیش‌بینی تحلیل گران رویترز مبنی بر افت ۱۸.۳ درصدی تولید ناخالص داخلی بدتر بود؛ علاوه بر این، رقم مذکور از نرخ رشد ۳.۱ درصدی در سه ماهه پیش از آن و همچنین رشد ۵.۲ درصدی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ نیز کمتر بود.

برخی از اقتصاددانان خصوصی گفته‌اند که سال مالی که از آوریل آغاز شده است، می‌تواند شاهد انقباض حدود ۱۰ درصدی اقتصاد هند باشد که در اینصورت بدترین عملکرد این کشور از زمان اعلام استقلال از سلطه استعماری بریتانیا در سال ۱۹۴۷ رقم خورده و میلیون‌ها نفر را به فقر خواهد کشاند.

«نرندرا مودی» نخست وزیر هند در ماه مه از بسته محرک ۲۶۶ میلیارد دلاری رونمایی کرد؛ بسته‌ای که وام‌های بانکی با ضمانت دولتی و مواد غذایی رایگان را برای افراد فقیر شامل می‌شد اما تقاضای مصرف‌کنندگان و تولیدات کارخانه ای این کشور هنوز احیا نشده است.

«سوجان هاجرا» اقتصاددان ارشد Anand Rathi Securities مستقر در بمبئی معتقد است که رکود اقتصادی هند قابل پیش بینی بوده زیرا این کشور در نیمی از سه ماهه دوم سال در قرنطینه به سر برده است.

وی در اینباره گفت: رقم منتشر شده در مورد تولید ناخالص داخلی احتمال کاهش نرخ بهره را در اکتبر افزایش می‌دهد. براساس داده‌های آماری، بخش تولیدات کارخانه‌ای هند همین حالا نیز با توجه به کاهش ۳۹.۳ درصدی خروجی در سه ماهه منتهی به ژوئن، وارد رکود شده است؛ خروجی این بخش در سه ماهه نخست سال کاهش ۱.۴ درصدی را تجربه کرده بود.

شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورهای جهان در حال افزایش بوده و هم اکنون در این کشور بیش از ۳ میلیون تن مبتلا شده و بالغ بر ۶۴ هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

با این وجود، با توجه به رشد ۳.۴ درصدی بخش کشاورزی در سه ماهه منتهی به ژوئن نسبت به سال گذشته، این بخش که ۱۵ درصد رشد اقتصادی این کشور را تشکیل می‌دهد، این نوید را داده است که اقتصاد روستایی بتواند میلیون ها کارگر مهاجری را که به روستاهای خود بازگشته اند، تامین و حمایت کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =