بیروت

طبق اعلام بانک جهانی، انفجار بیروت که در ماه جاری بخش‌های از این شهر را ویران کرد خسارتی بین ۳.۸ تا ۴.۶ میلیارد دلار برجای گذاشته و لبنان برای احیاء به کمک بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، به دنبال انفجار محموله بزرگ مواد منفجره در بندر بیروت در چهارم آگوست، بیش از ۱۸۰ نفر جان باخته و هزاران تن مجروح شدند. علاوه بر خسارت وارد شده به منازل مسکونی، بیمارستان‌ها، مدارس و خیابان‌ها، این افنجار بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشاند و ضربه وارد آمده به فعالیت اقتصادی مابین ۲.۹ تا ۳.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

اموال مسکونی، حمل و نقل و دارایی های فرهنگی در میان بخش‌هایی هستند که بیشترین آسیب را دیده اند. بانک جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این فاجعه نه تنها رکود فعالیت اقتصادی را تشدید کرده بلکه نرخ فقر را نیز افزایش داده است؛ این نرخ پیش از وقوع انفجار ۴۵ درصد جمعیت لبنان را شامل می‌شد. اعمال و اجرای برنامه اصلاحات معتبر برای دستیابی این کشور به کمک بین المللی و باز شدن راه برای سرمایه گذاری خارجی و بخش خصوصی، کلیدی است.

حتی پیش از انفجار، لبنان با شدیدترین بحران سیاسی و اقتصاد چند دهه اخیر خود دست و پنجه نرم می‌کرد اما به دلیل اینکه به دفعات از اعمال اصلاحات مالی و تدابیر مبارزه با فساد که از سوی وام دهندگان بین المللی شرط شده بود، ناکام ماند، همواره در تثبیت و به دست آوردن کمک بین المللی  در تقلا بوده است.

بدنبال انفجار هولناک بندر بیروت، دولت لبنان استعفا کرد و «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان پس از جلب حمایت احزاب سیاسی کلیدی، محتمل‌ترین گزینه نخست وزیر این کشور محسوب می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =