• ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  • کد خبر: 118536
هند و چین

تنش‌ها در روابط تجاری هند و چین بالا گرفته است. چین، هند را به تجارت تبعیض‌آمیز متهم می‌کند و دهلی‌نو می‌گوید پکن باید در مورد شفافیت خود تأمل کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، مقامات چین با اشاره به ممنوعیت اپلیکیشن های چینی و محدود کردن سرمایه گذاری خارجی مستقیم، هند را به اقدامات تجاری تبعیض آمیز و محدود کننده متهم کردند.

در جلسه اخیر سازمان تجارت جهانی (WTO) ، مقامات چینی گفتند که این اقدامات شفافیت، ثبات و قابل پیش بینی بودن بازار هند را تضعیف می‌کند.

با توجه به این شکایت، هند استفاده از ۲۳۴ اپلیکیشن تلفن همراه را که اکثر آنها توسط شرکت‌های اینترنتی چینی تولید و اداره شده بودند، ممنوع کرده است. این اپلیکیشن‌های ممنوع بسیاری از بخش‌های خدمات مانند خدمات مرتبط با رایانه، ارتباطات از راه دور، خدمات دیداری و شنیداری و خدمات مالی را در بر می‌گیرد، جایی که هند تعهدات مشخصی را تحت توافق نامه عمومی تجارت خدمات (GATS) انجام داده است.

به نقل از روزنامه اقتصادی تایمز، یک مقام مستقر در ژنو گفت: چین نگرانی‌های خود را در مورد محدودیت های اخیر ایالات متحده و هند درمورد برنامه های تلفن همراه خود مانند TikTok و WeChat بیان کرد.

مقامات هندی می‌گویند که این اقدامات کاملاً با تعهدات GATS مطابقت دارد و با حقوق دموکراتیک شهروندان این کشور برای حفظ حریم خصوصی سازگار است. آنها گفتند که چین یکی از محدودترین چارچوب های اقتصاد دیجیتال در جهان را در اختیار دارد و ابتدا باید راجع به سابقه شفافیت خود و عدم تمایل دیرینه خود برای گشودن کامل خدمات بازرگانی خارجی تأمل کند. مقام دیگری گفت: همه تأمین کنندگان نرم افزار باید از مقررات داخلی ما پیروی کنند.

هند به دنبال کنترل شدیدتر واردات کالاهای چینی از سایر کشورهای آسیایی است. روابط میان دو ملت پس از درگیری مرگبار ژوئن بین سربازان هندی و چینی در امتداد مرز مورد مناقشه در هیمالیا که در آن ۲۰ سرباز هندی کشته شدند، بدتر شده است. دهلی نو از زمان صادرات از چین که دومین شریک تجاری آن است، ۱۰۰ درصد چک های فیزیکی برای محموله های از چین را اعمال کرده است.

گردش مالی تجارت بین دو کشور در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۹ به ارزش ۸۷ میلیارد دلار بود که با کسری ۵۳.۵۷ میلیارد دلار به نفع چین، گسترده‌ترین گردش مالی هند با هر کشور دیگری است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =