پور ابراهیمی

رییس کمیسیون اقتصاد مجلس گفت: رفتار جدید ایران در ارتباط با چین و روسیه و رفتن به سمت ارزهای مشترک و پیمان‌های پولی و روش‌های جدید نقل و انتقال، تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی ترامپ، گفت: هرچند از ابتدای اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مجموعه فعالیت‌های نظام بانکی به شکلی تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفت، اما جمهوری اسلامی متناسب با این تحریم‌ها اقداماتی انجام داد تا تاثیر آنها را به حداقل برساند از جمله دور زدن تحریم‌ها و روش‌های مختلفی که نظام بانکی به شکلی مدیریت کرد تا کشور علیرغم مواجهه با تحریم جلو رود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: از سال ۹۱ تاکنون چه پیش از برجام و چه پس از برجام اهدافی که آمریکایی‌ها برای تحریم حوزه بانکی اعمال کردند، عملیاتی نشد و شرایط ما در چند سال گذشته عملا بیانگر این است که فعالیت‌های نظام بانکی تغییر چندانی نداشته زیرا ایران رفتار جدیدی در ارتباط با چین و روسیه و رفتن به سمت ارزهای مشترک و پیمان‌های پولی و روش‌های نقل و انتقال جدید داشته، لذا برای آمریکایی‌ها موفقیتی حاصل نشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ۱۸ بانک تحریم شده اخیر، عموما بانک‌های غیردولتی هستند، تصریح کرد: این تحریم‌ها از قبل هم وجود داشته و اکنون بیشتر یک شوی سیاسی و رسانه‌ای است که نشان می‌دهد آمریکا از تحریم‌های اقتصادی نتیجه‌ای نگرفته است. لذا این تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت و نظام بانکی ما می‌تواند مسیر خود را پیش ببرد.

وی با بیان اینکه نظام بانکی در سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار مجموعه ارز تراز تجاری کشور را در اوج تحریم‌های آمریکا تبادل کرده است، ادامه داد: ایران از شرایطی که آمریکا می‌خواسته برایش ایجاد کند عبور کرده و این تحریم‌ها تاثیری در روند جاری کشور ندارد. این محدودیت‌ها از سال ۹۱ وجود داشته و حالا شاید شدت آن بیشتر شده باشد و ما با سختی‌هایی روبرو باشیم، اما تجربه ما هم بیشتر شده و آنها نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را متوقف کنند.

پورابراهیمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی روش‌های کارشناسی و منطقی جدیدی برای تبادلات بانکی دارد، اضافه کرد: ما پیشنهاداتی در کمیسیون اقتصادی داریم که می‌توانیم آنها را در قالب کمیته ضد تحریم مجلس و کمیسیون اقتصادی عملیاتی کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: طراح تحریم‌ها در گزارشی به دولت فعلی آمریکا رسما اعلام کرد که تحریم‌های جدید باعث شده ایران در نحوه رفتار متقابل شیوه جدیدی داشته باشد و بتواند در مواجهه با نظام بانکی دنیا مشکلاتش را حل کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =