• ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱
  • کد خبر: 119105
اوراق تسهیلات مسکن

سقف سنی واحدهای مسکونی یکی از شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن است.

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در شرایطی که به واسطه افزایش شدید قیمت واحدهای مسکونی و کاهش قدرت خرید خانوارها در بازار مسکن، بخش عمده ای از تقاضای خرید خانه های نوساز به بازار آپارتمان های چند ساله و قدیمی هدایت شده است یک سوال مهم متقاضیان خرید این واحدها آن است که سقف سنی آپارتمان هایی که می توان برای خرید آن از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرد چند سال است؟

طی دست کم دو سال گذشته به دنبال جهش قیمت مسکن و تداوم روند رشد قیمت ها، فاصله قیمت واحدهای مسکونی نوساز با واحدهای مسکونی چند ساله افزایش یافته است و همین موضوع منجر به استقبال بیشتر خریداران مسکن از واحدهای مسکونی چند ساله و قدیمی شده است. به طوریکه آمارهای رسمی نیز این موضوع را تایید می کند و از کاهش سهم فروش واحدهای مسکونی نوساز در برابر افزایش سهم فروش واحدهای مسکونی چند ساله و قدیمی ساز در معاملات خرید وفروش مسکن خبر می دهد.

همین موضوع باعث شده است یک سوال اساسی در ذهن خریداران مصرفی مسکن ایجاد شود مبنی بر آنکه واحدهای مسکونی که قصد خرید آن را دارند باید برای آنکه مشمول دریافت تسهیلات خرید شوند حداکثر چندساله باشند؟ یا سقف سنی واحدهای مسکونی مشمول دریافت تسهیلات خرید مسکن چقدر است؟

به دنبال اجرای سیاست یکسان سازی حداکثر قدمت ساختمان های مشمول دریافت تسهیلات مسکن، حداکثر قدمت املاک مشمول تسهیلات خرید با استفاده از اوراق گواهی حق تقدم، تا ۲۵ سال است. یعنی واحدهای مسکونی با عمربنای تا ۲۵ سال مشمول دریافت این تسهیلات می شوند.در چنین شرایطی سقف تسهیلات خرید مسکن از این محل به متقاضیان پرداخت می شود. این تسهیلات براساس موقعیت جغرافیایی قرار گیری ملک برای متقاضیان انفرادی معادل ۱۰۰، ۸۰ و ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین متقاضی معادل ۲۰۰، ۱۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان است. اما در مواردی که ملک خریداری شده ۲۵ تا ۳۰ سال قدمت داشته باشد سقف تسهیلات پرداختی برای متقاضیان انفرادی معادل ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان و برای زوجین متقاضی معادل ۱۶۰، ۱۲۰ و ۸۰ میلیون تومان است. به املاک با عمربنای بیش از ۳۰ سال نیز تسهیلات تعلق نخواهد گرفت.

در تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم نیز حداکثر قدمت ملک ۲۰ سال است و به املاک با عمربنای بیش از ۲۰ سال این نوع از تسهیلات تعلق نخواهد گرفت.در حساب مسکن جوانان حداکثر قدمت ملک ۲۵ سال است و سقف تسهیلات براساس سال افتتاح حساب و منطقه جغرافیایی ملک خریداری شده محاسبه می شود.در صورتی که قدمت ملک ۲۵ تا ۳۰ سال باشد سقف تسهیلات پرداختی به متقاضیان در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان خواهد بود که در سایر مناطق بسته به محل قرارگیری ملک این سقف کاهش خواهد یافت.در این نوع تسهیلات نیز امکان پرداخت تسهیلات به املاک با عمربنای بیش از ۳۰ سال وجود ندارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =