غلامرضا مرحبا

یک نماینده مجلس با اشاره به تصمیم اخیر دولت در خصوص ترخیص کالاهای موجود در گمرکات، بیان داشت: باید مراقب سوء استفاده‌های احتمالی از منابع ارزی کشور برای واردات کالاهای غیرضرور باشیم.

غلامرضا مرحبا، نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگوبا خبرنگار ایبِنا درباره چگونگی کنترل نرخ تورم و دستیابی به هدف ۲۲ درصدی پیش بینی شده بانک مرکزی گفت: یکی از مهم ترین کارهایی که بانک مرکزی می‌تواند انجام دهد، کنترل نقدینگی زیاد و سرگردان در کشور است. متاسفانه نقدینگی مانند یک سم در اقتصاد عمل می‌کند و به هر طرف که سوق می‌یابد مانند بازار خودرو، ارز، زمین و مسکن حتی در بورس آسیب وارد می‌سازد. بر همین اساس حفظ ارزش پول ملی و کنترل نقدینگی از مهم ترین کارها است. بانک مرکزی باید برای آن برنامه داشته باشد و چنانچه این کار عملی شود، بخش بزرگی از راه طی خواهد شد.

این نماینده مجلس پیشنهاد خود را برای کنترل نقدینگی و هدایت آن چنین مطرح کرد: نقدینگی مشکلی است که خاص کشور ما به حساب نمی‌آید، تمام اقتصادهای موفق در دنیا این مراحل را گذراندند، به این معنا استانداردهایی برای رفع آن وجود دارد. عمر انقلاب ایران ۴۰ ساله شده، ولی هنوز موفق به حل این مشکل نشدیم. موضوع فوق به خوبی نشان می‌دهد که شجاعت برخورد با این بحث وجود ندارد. باید مصلحت‌های مقطعی کنار گذاشته و به منافع ملی و مصلحت عموم مردم و اقتصاد کشور در بلندمدت اندیشیده شود و با یک اقدام انقلابی از این مرحله عبور کرد. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص اظهار داشت: مُسکن‌های مقطعی مشکل ما را حل نمی‌کند، آنها به اقتضای شرایط در دست گرفته می‌شود که بعد از مدتی خود را رها می‌کند. کشور دچار رکود و تورم همزمان در سطح بالا است، اتفاقی که بسیار کم در دنیا رخ می‌دهد. سالیان سال است مدیران در مجموعه‌های مختلف می‌آیند، متاسفانه تصمیمات کوتاه مدت می‌گیرند و می‌روند.   

مرحبا درباره نقش تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا در خصوص شرایط اقتصادی امروز تصریح کرد: شرایط دولت با توجه به این مشکلات قابل درک است و نمی‌توان منکر موقعیت دشوار امروز بود زیرا دارای دشمنانی هستیم که سال‌ها است اقتصاد کشور را از بسیاری استانداردهای معمولی دنیا محروم کردند. صادرات انجام می‌دهیم، مانع ورود ارز به کشور می‌شوند و باید به کانال‌های دیگر متوسل شد. کرونا هم مزید برعلت شده است. بدون شک باید به دولت کمک کرد یا حداقل منصفانه به قضاوت نشست، اما این را هم نباید ندید گرفت که تصمیمات ناصواب مزید بر این علت‌ها شده است، چنانچه بر تصمیمات درست مقاومت به خرج داده می‌شد، تحریم‌ها تا این اندازه اذیت‌مان نمی‌کرد.  

وی در ادامه افزود: برای حل مشکلات، مجموعه کشور باید کمک کند و نباید تنها بانک مرکزی را دید. به طور نمونه می‌توان به ترخیص کالاها اشاره کرد. بانک مرکزی برخی از تصمیمات خود را در این زمینه اصلاح کرده، اما به دلیل بخشنامه‌هایی که زمانی صادر شده، کالاها ترخیص نشده و دیگر قابل استفاده هم نیستند. منظور این است که باید تمام وزارتخانه‌ها به اضافه بانک مرکزی دست به دست هم دهند تا پیش برویم.

این نماینده مجلس در این خصوص ابراز کرد: دقت هم باید داشت تا از هول حلیم در دیگ نیفتیم. اکنون بخشنامه‌ای برای کالاهای اساسی وجود دارد که بدون کد پیگیری و موارد لازم اقلام ترخیص می‌شوند، از آن طرف این امکان وجود دارد که برخی برای ورود کالای لوکس و مصرفی از آن استفاده کنند، بنابراین در کنار به روز بودن قواعد نظارت‌ها را هم باید افزایش داد تا منجر به سوءاستفاده نشود زیرا تا روزنه‌ای باز می‌شود، یک عده آماده هستند تا از این فرصت به سرعت استفاده کنند. بابونه و اره دستی و ... از گمرک وارد می‌شود که واقعا خروج ارز به دلیل ورود چنین کالاهایی باعث تاسف است. اخلاق مرده و دیگر جایگاهی ندارد.  

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه بیان کرد: بانک مرکزی باید از تمام ظرفیت‌های خود در این زمینه بهره ببرد. چنانچه نظام اقتصادی را به یک ارتش تعبیر کنیم، انصافا صرافی‌ها افسران آن هستند که باید ضمن نظارت و آموزش از ظرفیت‌شان در این ایام تحریم استفاده کرد. بعضی از بخشنامه‌هایی که در گذشته از سوی بانک مرکزی بنا به اقتضائات زمان صادر شده، الان با توجه به گذشت زمان به یک نوع ترمز برای اقتصاد و تجارت کشور تبدیل شده است، باید درباره آنها سریعا بازنگری صورت گیرد و چنانچه لازم باشد با شجاعت کنار گذاشته شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =