اوپک

احتمال دارد اوپک پلاس به رغم افزایش قیمت‌ها، کاهش تولید نفت را تمدید کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آنها به رهبری روسیه موسوم به اوپک پلاس، ممکن است در ادامه نگرانی از تقاضا، مانع از تأمین نفت شوند.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات گزارش داد: این ائتلاف به سمت کاهش تولید نفت خام در سطح فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز متمایل است.

پیش بینی می شود این گروه روز یکشنبه قبل از تصمیم نهایی درباره سرانجام محدودیت های تولید در گردهمایی وزرا درهفته آینده، مذاکرات غیررسمی انجام دهند. گزارش شده است که نشست آنلاین غیررسمی توسط رهبر اوپک، عربستان سعودی و یکی از اصلی ترین طرف های غیر اوپک در این توافق، روسیه درخواست شده است.

طبق مرحله بعدی توافقنامه نفتی، قرار بود اوپک پلاس در ژانویه حدود ۲ میلیون بشکه در روز به بازار - حدود ۲ درصد از مصرف جهانی - اضافه کند. برخی از بزرگترین تأمین کنندگان نفت خام، از جمله روسیه، پیشتر اعلام کردند که در صورت لزوم می‌توان این کاهش ها را تمدید کرد.

نشست غیررسمی این آخر هفته در حالی برگزار می‌شود که قیمت نفت برای چهارمین هفته متوالی افزایش داشته است. با وجود کاهش روز جمعه، معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت در طول این هفته ۸ درصد رشد داشتند، در حالی که نفت برنت بیش از ۷ درصد رشد کرد.

بازگشت قیمت ممکن است به دلیل خوش بینی در مورد احتمال عرضه واکسن Covid-19 باشد، همانطور که چندین شرکت داروسازی در اوایل ماه جاری بیش از ۹۰ درصد اثر بخشی محصولات خود را اعلام کردند. در همین حال، برخی از تحلیلگران هشدار می‌دهند که اصول بازار نفت هنوز ضعیف است و انتظار نمی‌رود که تقاضا برای یک سال دیگر به سطح قبل از همه گیری بازگردد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) گفت: خیلی زود است که بدانیم واکسن ها چگونه و چه زمانی زندگی طبیعی را باز می گردانند. در حال حاضر، پیش بینی های ما تأثیر قابل توجهی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ گزارش نمی کنند.

با این حال، همه اعضای اوپک پلاس با وجود این نگرانی ها نمی توانند طرفدار کاهش های طولانی مدت باشند. گفته می شود امارات متحده عربی، که اخیراً شایعاتی مبنی بر احتمال خروج آن از اوپک منتشر شده، مشتاقانه به دنبال افزایش تولید است و خواستار سهمیه بالاتر تولید است. نیجریه که به دلیل عدم رعایت این توافق توسط سایر اعضا مورد انتقاد قرار گرفت نیز خواهان سهمیه بالاتر است. جدایی اصلی دیگر از توافق و دومین تولید کننده بزرگ اوپک، عراق، پیش از این به دنبال معافیت از کاهش ۲۰۲۱ بود.

برخی از نمایندگان به نقل از وال استریت ژورنال گفتند که اوپک پلاس همچنان همه تولیدکنندگان بیش از حد را برای جبران ذخایر اضافی تحت فشار قرار می‌دهد. اوپک پلاس تا حدودی مانع از سرگیری تولید نفت در لیبی می‌شود. لیبی به دلیل معافیت از محدودیت‌های فعلی نفت، اخیراً تولید نفت را با بیش از ۱ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =