بودجه

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هیچ راهی جز اصلاح کامل ساختار بودجه نداریم.

به گزارش ایبِنا، حمید رضا حاجی بابایی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت، اظهار داشت: درآمدهای دولت در لایحه بودجه سال آینده ۸۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در حالی که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن واقعی است و روی بقیه نمی‌توان حساب کرد. نمی‌توان پیش بینی کرد سال آینده بتوانیم ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه بفروشیم، اما در بودجه این عدد به عنوان منابع بودجه آورده شده است.

وی افزود: نوع تعیین حقوق و دستمزد نیز با این روند هر روز فاصله‌های طبقاتی را بیشتر می‌کند. افراد تحت حمایت سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد حداقل حقوق را دریافت نمی‌کنند بنابراین افزایش ۲۵ درصدی دریافتی آن‌ها مشکل را حل نخواهد کرد. در اصلاح ساختار بودجه پرداخت حقوق و دریافتی‌ها باید عادلانه شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با هماهنگی دولت اصلاح ساختار بودجه را ۹۰ درصد به پیش برده‌ایم، افزود: هیچ راهی جز اصلاح کامل ساختار بودجه نداریم.

وی درباره درآمد حاصل حامل‌های انرژی و آب و برق گفت: عدد تبصره ۱۴، ۲۶۸ هزار میلیارد تومان شده است در حالی که ظرفیت بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارد. باید نگاه ساختاری به حامل‌های انرژی و همزمان نگاه ویژه به سه دهک پایین جامعه داشته باشیم.

وی افزود: باید قیمت‌ها تغییر یابد و پلکانی شود و قیمت حامل‌های انرژی واقعی باشد. اما سه دهک پایین جامعه مورد توجه جدی قرار گیرد.

حاجی بابایی ادامه داد: همه درآمدهای حاصل از حامل‌های انرژی وارد خزانه می‌شود، اما نوع هزینه‌ها باید اصلاح شود. مصوب برای یارانه کالاهای اساسی برای ۶ ماه دوم امسال است و تاکنون مصوبه‌ای در این زمینه برای سال آینده نداریم، اما اگر روند اینگونه ادامه یابد راهی جز این نیست و باید حمایت‌ها را ساماندهی کنیم. ۱۳ ماده برای اصلاح لایحه بودجه هفته آینده مصوب می‌شود و یارانه‌ها باید به معنای واقعی هدفمند شود.

وی ادامه داد: از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان در آمد دولت برای بودجه سال آینده به جز ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بقیه استقراض است؛ و هزینه‌ها از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان به ۶۴۰ هزار تومان یعنی ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمع کردن این بودجه با این کیفیت معجزه می‌خواهد گفت: ساختار بودجه باید اصلاح شود و راهی جز این نداریم. بودجه عمومی کشور از بودجه شرکت‌های دولتی بیشتر شده است و مجلس تصمیم دارد بودجه شرکت‌های دولتی را شفاف کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: درآمد پیش بینی شده دولت در لایحه بودجه سال آینده از محل فروش شرکت‌های دولتی امکان پذیر است، زیرا در بودجه امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان از این محل برای دولت در آمد پیش بینی شده بود، اما در ۶ ماه نخست حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۶۰ هزار میلیارد تومان دولت ازمحل فروش شرکت‌های دولتی در آمد داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر دولت شرکت‌های خوب خود را بفروشد افزون بر رونق گرفتن بورس بازار سرمایه نیز رشد و مردم از آن استقبال می‌کند. با این کار دولت منابع خوبی بدست می‌آورد و جهش تولید نیز ایجاد میشود، زیرا امکان ندارد سهام را به بانک‌ها بفروشیم و انتظار داشته باشیم تولید رونق بگیرد.

حاجی بابایی افزود: باید سرمایه‌های مردم را به میدان بیاوریم بانک‌ها را به سمت سرمایه گذاری سوق دهیم و مردم را شریک اقتصاد کنیم. سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی از هزینه هایشان کمتر است بنابراین باید این شرکت‌ها به سمت سرمایه گذاری حرکت کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =