کالای اساسی

نمایندگان مردم در خانه ملت از افزایش حقوق گمرکی کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی و دامی، دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ ممانعت کردند.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۰ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با اصلاحات اعمال شده درخصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق، با بند الحاقی ۱ تبصره ۷ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند الحاقی اصلاح شده؛

۱- نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی (نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS)) در روز اظهار و مطابق ماده (۱۴) قانون امور گمرکی می باشد.

۲- در سال ۱۴۰۰ نرخ چهار درصد (۴٪) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی شود و همچنین نهاده های کشاورزی و دامی به یک در صد (۱٪) و برای سایر کالاها به دو درصد (۲٪) ارزش گمرکی کالا تقلیل می یابد

۳- در سال ۱۴۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال ۱۳۹۹ نباید افزایش یابد.

۴- حقوق ورودی خودرو (به غیر از خودروهای راهسازی) حداقل به میزان هشتاد و شش درصد(۸۶) ارزش گمرکی آن تعیین می شود.

در نشست امروز نمایندگان همچنین با پیشنهاد کمیسیون تلفیق مبنی بر حذف بند الحاقی ۹ تبصره ۲۱ لایحه بودجه موافقت کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =