تعیین رگولاتور برای فعالیت فین تک‌ها

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی قصد دارد با تعیین یک رگولاتور فضای امن برای فعالیت فین تک‌ها در کشور فراهم کند.

علی کرمانشاه روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا) اظهارداشت: فناوری‌های نوینی که در عرصه بانکداری و شبکه پرداخت کشور با ادغام و در هم آمیختگی دنیای فاینانس و تکنولوژی تحت عنوان فین تک به بازار عرضه شده به مروز زمان در حال گسترش است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: از این رو در دنیا نیز فعالیت‌های گسترده‌ای در این خصوص انجام شده است و شبکه بانکی و بانکهای مرکزی در سایر کشورها در این بخش بسیار فعال عمل کرده‌اند.

کرمانشاه عنوان کرد: بانک مرکزی نیز از یک سال پیش فعالیت‌هایی در حوزه فین تک آغاز کرده است و قصد دارد یک اکوسیستم به منظور فعالیت شرکت‌های دانش بنیان از جمله استارت آپ‌ها و فین تک‌ها در کشور ایجاد کند.

وی در پاسخ به این مطلب که یک رگولاتور جدید به منظور فعالیت شرکت‌های فین تک راه‌اندازی خواهد شد، گفت: در حال حاضر پروژه سنگینی در این خصوص در بانک مرکزی در حال تعریف است.

کرمانشاه تصریح کرد: به طور قطع در پروژه اصلاح رگولیشن به منظور تعیین چارچوب برای فعالیت فین تک‌ها و همچنین فناوری‌های نوین در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت بانک مرکزی از همکاری شرکت‌های فعال در این حوزه بهره خواهیم برد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: همچنین در این پروژه نیز از تجربیات سایر کشورها در این بخش استفاده خواهد شد.

وی در تشریح جزئیات این پروژه گفت: یکی از مکانیزم‌ها در این پروژه ایجاد سند باکس به معنای ایجاد یک محیط امن، سلامت و آزمایشی به‌منظور فعالیت بازیگران در حوزه فین تک و همچنین شرکت‌های نوآور است تا بتوانند ایده‌های خود را بدون تحمیل ریسک بالا عملیاتی کنند.

کرمانشاه یادآور شد: در این راه می‌توان با بهره‌مندی از رگولیشن و مجوزهای موجود چتر پوشش و همکاری را برای فعالیت، فعالان این حوزه مهیا کرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به مشکلات نهاد ناظر در این روند، اظهارداشت: در این مسیر نهاد ناظر با چالش‌های متعددی مواجه است ازاین‌رو هم باید مقررات زدایی به‌منظور عملیاتی کردن ایده‌های نوین را در دستور کار قرار دهد و از طرف دیگر باید یک رگولاتور برای فعالیت این بخش تعیین کند.

کرمانشاه ادامه داد: بخش بانکداری در دنیا با شدت رگولیشن مواجه است درصورتی‌که در کشور در بخش رگولیشن و مقررات در حال حاضر ضعیف هستیم ازاین‌رو باوجود تمام مقررات دست‌وپا گیر در این بخش همواره از نبود مقررات کارا، موثر و مروج نوآوری رنج می‌بریم.

وی در خاتمه با اشاره به فاصله همیشگی بین استاندارها، قوانین، مقررات با فناوری نوین در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت گفت: مقرراتی باید بر این بخش حاکم شود که در ابعاد مختلف فنی، عملیاتی، امنیتی مروج کارآفرینی و نوآوری باشد ازاین‌رو تدوین مقررات جدید یک الزام است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =