بازار سکه و ارز در آستانه کریسمس/ طرح جدید 25 هزار تومان رشد کرد

دو روز مانده به آغاز سال نو میلادی، قیمت انواع سکه و ارز در بازار افزایش نسبتا چشمگیری داشته و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در این هفته 25 هزار تومان گرانتر شد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبِنا) بررسی تحولات قیمت انواع سکه در هفته جاری نشان می دهد که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید طی چند روز اخیر 25 هزار و 400 تومان رشد قیمت را تجربه کرده است. این وضعیت در مورد سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز دیده می شود و 30 هزار تومان رشد قیمت هم در این سکه اتقاف افتاد.

به صورت کلی، طی هفته های اخیر قیمت انواع سکه و ارز در بازار افزایش یافته و مقامات دولتی معتقدند این روند متاثر از سال نو میلادی، افزایش تقاضا برای ارز در ایام ژانویه و کریسمس و دلایلی از این دست است. با این وجود، فعالان بازار سکه می گویند نرخ ها متاثر از افزایش نرخ ارز، کاهش عرضه ارز به بازار از سوی بانک مرکزی، بازگشت سوداگری و .... است.

هر قطعه نیم سکه هم که در روز شنبه هفته جاری 603 هزار تومان بوده در معاملات پایان هفته به 625 هزار تومان رسید و 22 هزار تومان رشد قیمت را تجربه کرد. ربع سکه در این هفته 12 هزار تومان گرانتر شد و سکه گرمی نیز 7 هزار تومان افزایش داشته است. هر گرم طلای 18 عیار هم 34 هزار و 82 تومان جهش یافت.

هر دلار آمریکا در طول روزهای اخیر 34 تومان رشد قیمت یافته و با وجود اینکه تا 4150 تومان هم رفته بود، کمی عقب نشینی کرد و به زیر 4050 تومان بازگشت. هر یورو نیز 29 تومان رشد داشته و پوند انگلیس هم که در روز سه شنبه از 5 هزار تومان عبور کرده بود در معاملات روز پنج شنبه 4938 تومان بود.

جدول تغییرات هفتگی قیمت سکه و ارز

نوع سکه و ارز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه
سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  ۱۱۴۹۸۰۰ ۱۱۶۷۴۰۰   ۱۱۷۹۰۰۰  ۱۲۱۶۰۰۰ ۱۲۰۷۷۰۰ ۱۱۷۵۲۰۰
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم  ۱۱۳۰۰۰۰ ۱۱۳۵۰۰۰  ۱۱۴۵۰۰۰  ۱۱۷۰۰۰۰ ۱۱۸۰۰۰۰ ۱۱۶۰۰۰۰
نیم سکه  ۶۰۳۰۰۰ ۶۰۸۰۰۰  ۶۱۶۰۰۰  ۶۳۵۰۰۰ ۶۳۳۰۰۰  ۶۲۵۰۰۰
ربع سکه  ۳۲۱۰۰۰ ۳۲۴۰۰۰  ۳۲۹۰۰۰  ۳۳۸۰۰۰ ۳۴۱۰۰۰  ۳۳۳۰۰۰
سکه گرمی  ۱۹۸۰۰۰ ۲۰۲۰۰۰  ۲۰۴۰۰۰  ۲۱۰۰۰۰ ۲۱۰۰۰  ۲۰۵۰۰۰
هر گرم طلای ۱۸ عیار  ۱۱۲۹۱۸ ۱۱۳۶۳۳  ۱۱۴۴۴۰  ۱۱۶۶۰۰ ۱۱۵۴۰۰  ۱۴۷۰۰۰
دلار  ۳۹۹۸ ۴۰۸۰ ۴۱۳۵  ۴۱۳۹ ۴۰۹۵ ۴۰۳۲
یورو  ۴۲۶۶ ۴۲۹۸ ۴۳۴۵  ۴۳۶۵ ۴۳۴۷ ۴۲۹۵
پوند ۴۹۳۹ ۴۹۵۰ ۴۹۸۰  ۵۰۰۵ ۵۰۰۰  ۴۹۳۸

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =