126 میلیون تومان؛ سقف پرداخت خسارت به خودروهای گران قیمت

رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: اگر خودرویی معمولی به خودروی گران قیمت خسارت وارد کند حداکثر سقف تعهد مقصر حادثه متناظر با 126 میلیون تومان است.

به گزارش (ایبِنا)، عبدالناصر همتی گفت: براساس قانون جدید بیمه شخص ثالث حداکثر مسئولیت مردم در قبال تصادف با خودروهای گران قیمت معادل 50 درصد بیمه ماه های حرام است.

وی با بیان اینکه امسال دیه در ماه های حرام 254 میلیون تومان تعیین شده است، توضیح داد: بنابراین 50 درصد این مبلغ یعنی 126 میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران قیمت از نظر قانون است. از نظر قانون خودروی گران قیمت متعارف 126 میلیون تومان است؛ بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با 126 میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند.

رییس کل بیمه مرکزی توضیح داد: به طور مثال اگر خودرویی 500 میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن 40 میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون 126 میلیون تومان یک چهارم 500 میلیون تومان محاسبه می شود بنابراین تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها 10 میلیون یعنی یک چهارم 40 میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: شرکت های بیمه و فرد مقصر در قبال خودروهای گران قیمت در حد متناظر 126 میلیون تومان نسبت به پرداخت خسارت مسئولیت دارند.

همتی با بیان اینکه به همه دارندگان خودرو در کشور توصیه می کنیم حتما بیمه بدنه داشته باشند، تصریح کرد: به دارندگان خودروهای گران قیمت یعنی خودروهای بالای 126 میلیون تومان توصیه می کنیم حتما بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت وارد شده به خودروی خود را از طریق بیمه بدنه جبران کنند.

وی گفت: بر اساس این قانون ارزیابان خسارت و کارشناسان رسمی دادگستری موظفند بر مبنای قاعده متناظر خسارت را محاسبه کنند؛ بدین معنا که یک کارشناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت در قبال خسارت 40 میلیون تومانی به یک خودروی 500 میلیون تومانی حداکثر در گزارش خود می تواند 10 میلیون تومان را بنویسد و صاحب خودروی گرانقیمت مابقی خسارت به خودروی خود را باید از طریق بیمه بدنه جبران کند.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه قوه قضائیه هر سال نرخ دیه را اعلام می کند، اظهارداشت: اگر نرخ دیه در سال های آینده افزایش یابد طبعا مبنای تعیین قیمت خودروهای متعارف گران قیمت نیز تغییر خواهد کرد. این قانون هم اینک در حال اجراست در حالی که خیلی از مردم از آن خبر ندارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =