محمدرضا پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرایط کنونی بانک‌ها به نحوی نیست که بانک‌های کشور ورشکسته محسوب شوند.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی درباره انتشار برخی ادعاها در مورد ورشکستگی بانک ها افزود: برای جلوگیری از استمرار زیان برخی از بانک‌ها باید در مجموع نرخ سود سپرده های بانکی در کشور متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

وی با بیان اینکه البته اعمال نظارت بانک مرکزی و دولت در مورد نرخ سود سپرده های بانکی نباید فراموش شود، افزود: در صورت اصلاح نشدن نرخ بالای سود بانکی و همچنین تداوم زیان ده بودن برخی بانک ها می توان در آینده آثار ورشکستگی را در بانک های زیان‌ده مشاهده کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانکها برای جذب سپرده بیشتر دست به عملیات انتحاری زده اند، گفت: باید رقابت ناسالم برای افزایش نرخ سود بانکی در شبکه بانکی پایان یابد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جذب سپرده‌ها بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اصطلاحا به عملیات انتحاری دست زده اند و در این راستا بانک ها و موسسات تحت نظارت بانک مرکزی به صورت غیررسمی نرخ سود بانکی را بالا برده اند، البته موسسات مالی و اعتباری که جزء بازار غیرمتشکل پولی محسوب می شوند عامل اصلی التهاب در بازار پول در کشور هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه موسساتی که فعالیت آنان در بازار غیرمتشکل پولی است از هفت دولت آزاد هستند و بانک مرکزی نیز کوچکترین نظارتی بر عملکرد آنها ندارد.

پورابراهیمی افزود: بانک مرکزی از ظرفیت ها و اختیارات قانونی خود در خصوص نظارت بر فعالیت بانک ها و موسسات مالی اعتباری استفاده نمی کند و این باعث شده اصطلاحا موسسات مالی غیرمجاز در بازار پول کشور جولان دهند و بخش قابل توجهی از نقدینگی را به خود اختصاص دهند.

وی افزود: به دلیل رقابت ناسالم در حوزه جذب سپرده ها و عدم نظارت بر فعالیت موسسات مالی غیرمجاز شرایط سیستم بانکی با مشکلاتی روبرو شده و اگر این وضعیت ادامه یابد و بانک ها نرخ های بالا برای جذب سپرده پرداخت کنند وضعیت نگران کننده خواهد شد.

پورابراهیمی افزود: برخی از بانک ها با دور زدن مقررات بانک مرکزی برای جذب سپرده نرخ سود بالاتر پرداخت می کنند تا بتوانند در بازار غیرمتشکل پولی رقابت کنند که این برخلاف مبنای علمی و تخصصی است در شرایطی که نرخ تورم نیز نزولی است.

وی ادامه داد: می توان عنوان کرد نتیجه منفی حاصل از رشد نرخ تامین مالی در اقتصاد از تحریم های اقتصادی دشمنان بالاتر است.

پورابراهیمی گفت: وضعیت رقابت برای پرداخت نرخ سود به نحوی شده که در حال حاضر نرخ سود بانکی برخی اوقات به بالای ۲۵ درصد می رسد که نتیجه آن این است که طرح های واقعی اقتصادی از توجیه برخوردار نیستند و عملا بخش واقعی اقتصاد از مدار خود خارج می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک ها برای اینکه بتوانند در زمینه پرداخت سود بالای سپرده های بانکی به مشتریان پاسخگو باشند، دو راهکار را مدنظر خود قرار داده اند؛ به این صورت که بنگاه های اقتصادی را مصادره می کنند که عملا این تملک دارایی برای آن ها هزینه زا است و راهکار دیگر بانک ها روی آوردن به فعالیت های غیرعملیاتی مانند خرید و فروش املاک است.

پورابراهیمی افزود: با توجه به اینکه بانک ها با شرکت های زیرمجموعه خود معاملاتی را انجام می دهند حتی سودهای شناسایی می کنند که این سودها موهوم است و نباید فراموش کرد بخش واقعی اقتصاد با نرخ بالای سود نمی‌تواند به فعالیت صحیح ادامه دهد، بنابراین باید نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =