• ۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • کد خبر: 72888
محمد لاهوتی

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: سپرده‌های بانکی مردم حتی در آشفتگی‌های ابتدای پیروزی انقلاب حفظ شد.

به گزارش ایبِنا از خبرگزاری صداو سیما، محمد لاهوتی درباره مشکلات پیش آمده برای موسسات مالی و اعتباری و حواشی مربوط به آن اظهارداشت: در دوره ای از تاریخ بانکداری کشور تعداد زیادی از بانک‌ها و صندوق های اعتباری به صورت قارچ گونه و بدون نظارت شکل گرفتند.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: این موسسات مالی با پرداخت سودهای غیرواقعی باعث شدند که مردم اندوخته‌های کوچک خودشان را در این موسسات سرمایه گذاری کنند و به نوعی با پرداخت سودهای غیرواقعی آنها را به سمت خودشان جذب کنند.

وی ادامه داد: این موسسات چون تحت نظر و مدیریت بانک مرکزی نبودند در عمل اقتصاد و سیاست مالی کشور را تحت تاثیر رفتار خودشان قرار دادند.

لاهوتی ساماندهی وضعیت موسسات مالی و اعتباری را برای کشور بسیار مهم توصیف کرد و افزود: ما در تاریخ بانکی کشور ورشکستگی یا انحلال نداشتیم؛ ضمن آنکه با وجود آشفتگی و ادغام چند بانک در ابتدای انقلاب، ریالی از سپرده مردم کم نشد.

رییس کنفدراسیون صادرات خاطرنشان کرد: کم نشدن ریالی از سپرده های مردمی نشان دهنده اعتبار بانک‌های ایرانی است که این امر به سبب قدرتی است که همواره بانک مرکزی داشته و باید این قدرت حفظ شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بنابراین این موضوع باید خط قرمز ما باشد؛ اینکه امروز شاهد باشیم صندوق هایی تاسیس شود که سودهای کلان پرداخت و به تبع آن بخش بزرگی از سرمایه مردم را جذب کنند و بعدا قادر به پرداخت سپرده‌های مردم نباشد، مانند سم برای اقتصاد کشور است.

لاهوتی با بیان اینکه با هر رویکردی باید از بانک مرکزی حمایت کرد، گفت: پرداخت سودهای کلان توسط برخی از صندوق ها برای کل سیستم اقتصادی کشور ضرر دارد؛ ضمن آنکه باید همزمان از سپرده‌های مردم نیز صیانت شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =