• ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  • کد خبر: 73995
سرمایه گذاری خارجی

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با مثبت ارزیابی کردن اعتبار ۸ میلیارد یورویی کره‌ جنوبی به ایران تصریح کرد که توسعه جذب فاینانس مشروط به ارتقاء سیستم بانکی کشور است.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، محمدمهدی مفتح با بیان این مطلب افزود: استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی با رعایت ملاحظات، یکی از ضروریات دست یابی به اهداف برنامه ششم توسعه کشور است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: استفاده از سرمایه گذاری خارجی می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد که یکی از آن روش های آن جذب فاینانس است در هرصورت باید شرایط سرمایه گذاری خارجی در کشور تسهیل شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: از بعد سیاست خارجی جذب فاینانس ها می تواند به جهان این پیام را ارائه کند که با وجود کارشکنی‌های آمریکای جهان خوار، جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر در تعامل است.  

مفتح با تاکید بر ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر افزود: تامین مالی خارجی(فاینانس) یکی از روش های تامین سرمایه برای انجام پروژه ها در داخل کشور است که به نوعی از منابع مالی خارجی استقراض صورت می گیرد تا پروژه ها انجام شود.

وی ادامه داد: تسویه مالی مربوط به فاینانس از طریق منافع حاصل بعد از تکمیل پروژه صورت می گیرد و در واقع از محل درآمدهای نفتی یا سایر درآمدهای کشور انجام نمی شود.

مفتح گفت: به طور طبیعی انجام پروژه ها از طریق فاینانس، این زمینه را فراهم می کند که از آخرین تکنولوژی ها در اجرای پروژه ها استفاده شود و برای بهبود روند فاینانس باید بانک های کشور نیز زیرساخت های لازم  را فراهم کنند تا روند نقل و انتقال پول و سرمایه گذاری به شکل صحیحی صورت بگیرد؛ البته ملاحظات جمهوری اسلامی باید در انعقاد قراردادها باید رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: اعتبار ۸ میلیارد یورویی کره‌ جنوبی به ایران اقدام مثبتی بوده و این گونه اقدامات با رعایت ملاحظات، در راستای نیل به اهداف برنامه ششم توسعه کشور است.

لازم به ذکر است قرارداد بزرگترین وام خارجی در پسابرجام با حضور معاون وزیر اقتصاد و مدیر اگزیم بانک(EXIM BANK) کره جنوبی به ارزش تقریبی بیش از ۸ میلیارد یورو در سئول به امضا رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =