• ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲
  • کد خبر: 74758
خوانساری

رئیس اتاق بازرگانی تهران از وعده وزیر صنعت برای تثبیت ۴ ساله تعرفه‌ها خبر داد و گفت: این تعرفه‌ها در صورت ضرورت های بسیار خاص، تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مسعود خوانساری صبح امروز (سه شنبه) در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اخذ رای اعتماد وزرا از مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد تا صدای واحدی به خصوص در حوزه اقتصادی، از دولت شنیده شود.

وی افزود: موضوعاتی همچون تک نرخی کردن ارز، اصلاح سیستم نظام بانکی، مبارزه با فساد، رونق بازار سرمایه و حذف مجوزهای اصلی باید در راس کار دولت باشد.  

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به جلسه ماه گذشته اتاق تهران با وزرای صنعت و اقتصاد، اظهار داشت: اتاق تهران آمادگی دارد تا با همکاری دولت، در خصوص تحقق اهداف یاد شده گام بردارد.

وی با اشاره به حضور مدیرعامل موسسه فریزر در اتاق بازرگانی تهران در هفته گذشته، تصریح کرد: قرار بر این شد تا با ارائه راهکارها و پیشنهادات از سوی این موسسه، فضایی فراهم شود که رتبه ایران در آزادی اقتصادی بهبود یابد؛ بر این اساس اکنون رتبه ایران ۱۵۲ است.  

خوانساری به همراهی وزیر مشاور اقتصادی عمان که رئیس کمیته جذب سرمایه گذاری خارجی این کشور است با بنیانگذار موسسه فریزر، افزود: وی موضوع جالبی را مطرح کرد و بر اساس آن، قبل از آزادی اقتصادی، درآمد سرانه عمان ۴ هزار دلار بود و با اصلاحات انجام شده با کمک موسسه فریزر، درآمد سرانه این کشور به ۳۶ هزار دلار رسیده است.

خوانساری با بیان اینکه پیشنهاد موسسه فریزر این است که اجازه داده نشود که سرمایه های ایرانی از کشور خارج شود، گفت: پیشنهاد دیگر این بود که از سرمایه ایرانیان مقیم خارج استفاده شود و سپس به جذب سرمایه گذاری خارجی پرداخته شود که بر این اساس، کمیسیون تسهیل فضای کسب و کار قرار است به این موضوعات بپردازد و با تشکیل کارگروهی با وزارتخانه‌ها، این کار در اتاق تهران و دولت به سرانجام برسد.

رئیس اتاق تهران گفت: وزرای اقتصادی دولت دوازدهم با ۲۴ بند ارائه شده از سوی اتاق تهران به عنوان راهکارهای مثمرثمر در اقتصاد ایران موافق بودند؛ البته وزیر صنعت نیز آمادگی دارد که تمامی شرکت ها را به بخش خصوصی واگذار کند؛ ضمن اینکه موضوع دیگری که در دیدار هیات رئیسه اتاق ایران با وزیر صنعت مطرح شد  این بود که وزیر جدید قصد دارد تا تعرفه‌ها را به مدت ۴ سال ثابت نگه دارد و فقط در موارد ضروری این تغییرات صورت گیرد.

برگزاری اجلاس جهانی اتاق های بازرگانی در هفته آینده

وی اظهار داشت: اجلاس جهانی اتاق های بازرگانی هفته آینده برگزار می شود که بر این اساس هیاتی از اتاق های بازرگانی ایران و تهران در آن حضور دارند. سفر پیش رو پرمایه خواهد بود و افراد زیادی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی حضور خواهند یافت.

خوانساری با اشاره به رشد اقتصادی ارائه شده برای فصل بهار از سوی مرکز آمار ایران، خاطرنشان کرد: بعد از بیست فصل متوالی که رشد ساختمان منفی یا صفر بوده ، در فصل بهار این رقم به ۷.۱ درصد رسیده است که اگر این وضعیت تداوم یابد، جای امیدواری دارد که رونقی در بخش ساختمان در فصل های پیش رو داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهار داشت: رئیس کل بانک مرکزی موضوع تک نرخی کردن ارز را مطرح کرده که حذف ارز مسافرتی نیز مقدمه آن بوده است  البته امیدواریم تک نرخی شدن ارز نیز در سال جاری صورت گیرد.  

وی درپایان گفت: البته رئیس کل بانک مرکزی سال قبل نیز بارها این موضوع را اعلام کرد اما به سرانجام نرسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =