فرابورس

اطلاعات ارزش مبادلات فرابورس در هفته جاری به تفکیک بازارها، حاکی از عملکرد مثبت و سبزپوشی تمامی بازارهای فرابورس به لحاظ ارزش مبادلاتی است.

به گزارش ایبِنا، در این میان بازارهای اول و دوم میزبان جابه‌جایی ۴۲۸ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال بودند که نشانگر افزایش ارزش و کاهش حجم دادوستدها در این دو بازار است.

این گزارش می افزاید، در هفته منتهی به بیست‌وششم آبان‌ماه، شاهد افزایش چشم‌گیر ارزش مبادلات فرابورس نسبت به هفته گذشته، درج نماد «زقیام» در بازار دوم، قطعیت ۱۰۰ درصدی یک معامله در بازار دارایی فکری و صعود ۲۱ پله‌ای آیفکس بودیم که این رشد بیش از ۲ درصدی شاخص کل، بازدهی آن را از ابتدای سال به حدود ۱۴ درصد رساند.

با دادوستد یک هزار و ۳۶۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۷ هزار و ۹۹۶ میلیارد ریال طی هفته جاری در بازارهای فرابورس، در حالی که حجم معاملات فرابورس با رشد یک درصدی عملکرد مشابهی را نسبت به هفته گذشته به ثبت رسانید که ارزش این دادوستدها با ۲۳۹ درصد رشد در مقایسه با هفته پیش حدود سه برابر شد.

بازدهی ۵.۷ درصدی آیفکس

شاخص کل فرابورس نیز در اکثر روزهای مبادلاتی این هفته روند صعودی را دنبال کرد و در نهایت در ارتفاع ۹۹۷ واحدی و ثبت بازدهی ۵.۷ درصدی از ابتدای ماه، مبادلات هفته جاری را به پایان رساند.

همچنین جدول ارزش مبادلات فرابورس به تفکیک بازارها، حاکی از عملکرد مثبت و سبزپوشی تمامی بازارهای فرابورس به لحاظ ارزش مبادلاتی است. در این میان بازارهای اول و دوم میزبان جابه‌جایی ۴۲۸ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال بودند که نشانگر افزایش ارزش و کاهش حجم دادوستدها در این دو بازار است.

مبادلات سهام در بازار پایه نیز به نقل‌وانتقال ۸۵۶ میلیون سهم در تابلوهای مبادلاتی این بازار انجامید که ارزش یک هزار و ۲۸۴ میلیارد ریالی را رقم زد.

درج یک شرکت از گروه زراعت

در عین حال بازار دوم فرابورس در آخرین روز معاملاتی هفته جاری، شاهد درج نماد شرکت کشت و دام قیام اصفهان با نماد «زقیام» در این بازار بود.

این نماد که در گروه زراعت و خدمات وابسته زیرگروه کشاورزی و خدمات دامپروری به جز دامپزشکی قرار دارد هجدهم اسفندماه سال گذشته در بازار دوم پذیرش شده بود که پس از احراز تمامی شرایط لازم برای پذیرش به عنوان یکصد و شصت و هفتمین نماد معاملاتی در این بازار درج شد.

این شرکت که موضوع فعالیت آن انجام تمام امور مربوط به کشاورزی، دامداری، پرورش طیور و... است، روزانه ۲۰۰ تن و در سال حدود ۷۰ میلیون لیتر شیر تولید می‌کند و طبق امیدنامه این شرکت، برنامه‌های آتی «زقیام» شامل توسعه و رسیدن به ۲۰۰ تن تولید شیر روزانه و ایجاد بزرگ‌ترین مجموعه پرورش گاو شیری در کشور تا پایان سال ۹۶، اتمام عملیات خاکی فاز اول گاوداری ۶ هزار رأسی دلفان لرستان و برنامه‌ریزی برای تامین مالی و احداث این واحد، اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ۱۴۰۰:۲۰۱۴ ISO در سال جاری و ... است.

قطعی شدن یک معامله در بازار دارایی فکری

بر اساس این گزارش، در روز ۲۳ آبان‌ماه معامله ۱۰۰ درصدی اوراق اختراع «فرآیند تولید سوسیس و کالباس بدون نیتریت و بدون میکروارگانیسم از ماهی» به صورت مستقیم و بی‌واسطه در بازار دارایی فکری فرابورس قطعیت یافت که تعداد کل این اوراق، یک هزار ورقه و قیمت پایه کل نیز ۷ هزار میلیارد ریال بود.

در نخستین روز کاری هفته جاری نیز در بازار ابزارهای نوین مالی نیز شاهد پذیره‌نویسی ۲۰ میلیون ورقه یک‌میلیون ریالی اوراق مرابحه گندم در نماد «اجاد۴۱۱» بودیم که در نخستین دقایق مهلت تعیین‌شده، این پذیره‌نویسی انجام شد.

این اوراق ۴ ساله بوده و سود سالیانه آن ۱۷ درصد تا سررسید تعیین شده که هر ۶ ماه یک‌بار از سوی خزانه‌داری کل کشور پرداخت می‌شود.

رشد حجم و ارزش اوراق بدهی

در سمت دیگر بازار شاهد دست به دست شدن ۷۷ میلیون ورقه به ارزش مبادلاتی ۲۵ هزار و ۴۴۱ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی بودیم که مبادله ۲۶ میلیون ورقه بدهی به ارزش بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد ریال، موجب رشد چشم‌گیر حجم و ارزش دادوستدهای اوراق بدهی شد.

در همین حال صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با نقل ‌وانتقال ۵۲ میلیون ورقه به ارزش ۶۶۲ میلیارد ریال، رتبه دوم را به لحاظ حجم و ارزش مبادلاتی در بازار ابزارهای نوین مالی به خود اختصاص دادند.

جابه‌جایی‌های صورت‌گرفته میان خریداران و فروشندگان اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز به مبادله ۳۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۲۳۰ میلیارد ریال در تابلو اوراق تسهیلات مسکن منتهی شد.

در نهایت گروه محصولات شیمیایی با در اختیار گرفتن سهم ۲۷ درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام، رتبه نخست را در میان صنایع فرابورسی در اختیار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =