• ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
  • کد خبر: 77805
بورس انرژی

بازار فیزیکی بورس انرژی امروز با عرضه بیش از ۱۰ کالا در رینگ داخلی، روز معاملاتی پُرترافیکی را تجربه می‌کند.

به گزارش ایبِنا، بورس انرژی در اولین روز معاملاتی هفته آخر آبان ماه، کالاهای آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۲ و حلال ۴۰۴ پالایش نفت تبریز، آیزوفید، آیزوریسایکل، نفتای سبک، حلال ۴۰۴ و حلال ۴۰۴ عمده پالایش نفت شیراز، گاز بوتان صنعتی، گاز پروپان صنعتی، گاز مایع صنعتی و برش سنگین پتروشیمی بندرامام و پنتان پالایش نفت کرمانشاه را در رینگ داخلی عرضه می کند.

همچنین، عرضه برق با دوره تحویل ماهانه آذر و دوره مصرف بارپایه توسط نیروگاه خرمشهر در بازار فیزیکی به میزان ۵۰ مگاوات و با قیمت ۵۰۰ ریال بر کیلووات ساعت امروز انجام می شود. این گزارش می افزاید: در جریان آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، بازار برق بورس انرژی شاهد معامله ۱۳ میلیون و ۵۱۱ هزار قرارداد معادل ۲۲۷ میلیون و ۲۲۹ هزار کیلووات ساعت به ارزش ۶۴ میلیارد و ۶۶۳ میلیون ریال بود.

افزون بر این، نمادهای بارپایه، میان‌باری، کم باری و بارپیک  با متوسط قیمت ۲۸۰، ۳۳۷، ۲۴۲ و ۳۵۴ ریال بر کیلووات ساعت مورد معامله قرار گرفتند. گفتنی است واریز منابع مالی جدید جهت انجام معاملات و تامین وجه شرکت‌های توزیع نیروی برق از طریق بورس انرژی در آبان ماه که جمعاً به میزان ۴۰۰ میلیارد ریال بود، نهایی شد.

معاملات برق

همچنین آمارهای معاملاتی بورس چهارم مشخص کرد : نزدیک به ۱۳۰ میلیارد برق در بورس انرژی مورد معامله قرار گرفته که از این میزان سهم برق معامله شده در تابلوی بازار فیزیکی به ۱۰ میلیارد رسیده است.

از سویی دیگر، در تابلوی سلف موازی استاندارد برای قراردادهای با سررسید یکسال و بیشتر در بازار مشتقه بورس انرژی، در نماد سنندج ۹۶۱، ۱۰۰ قرارداد با ارزشی بالغ بر ۴۶۲ میلیون ریال و در نماد سماه ۹۶۱، ۲۴ قرارداد با ارزشی بالغ بر ۱۰۳ میلیون ریال معامله شد.

در همین حال، در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله بورس انرژی، در بازار گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و در نماد پرند بالغ بر یک میلیون و ۲۶۸ هزار گواهی از گواهی‌های این صندوق با ارزش ۴ میلیارد و ۱۶۸ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

بازگشایی و توقف نمادها

همچنین بازگشایی نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه ۲۴ آذر ۹۶ و توقف نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه ۲۸، ۲۹، ۳۰ آبان ماه در پایان آخرین روز معاملاتی هفته گذشته انجام و فرایند تحویل آغاز شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =