خدابخش

شاخص ها در بازار سرمایه هر کدام کاربردهای مختلفی دارند و در واقع شاخص کل نشان دهنده کلیت بازار است ولی وزن شرکت ها در آن متفاوت و شرکت های بزرگ وزن بیشتر و شرکت های کوچک وزن کمتری دارند.

به گزارش ایبِنا، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در خصوص روند تغییرات شاخص کل به شبکه خبر گفت : در مورد تغییرات شاخص کل باید گفت که متغیرهای بازار سرمایه مثل کاهش نرخ سودهای بانکی، تغییرات نرخ ارز، افزایش قیمت های جهانی کالا و نفت بر شاخص کل اثرگذار بودند و شرکت هایی که در این زمینه فعال بودند رشدهای خوبی را شاهد شدند.

وی در این خصوص ادامه داد: همه این متغیرها، عاملی برای رشد قیمت سهام شرکت ها هستند و سهامدارانی که به سهام این شرکت ها ورود می کنند باید به این متغیرهای جهانی دقت نظر داشته باشند. در واقع رشد شاخص کل حاصل رشد صنایعی بوده که به دلیل رشد قیمت کالاهای اساسی با افزایش مواجه بوده است.

اهمیت تحلیل

خدابخش در ادامه اشاره داشت: چیزی که در بازارها اتفاق می افتد در واقع عرضه و تقاضا است و تلاقی میان عرضه و تقاضا، معامله ای است که در بازار روی می دهد. به همین دلیل سهامدارانی که وارد بازار سرمایه می شوند و اقدام به خرید می کنند قاعدتا به سهام شرکت هایی که خرید می کنند اعتقاد دارند . در همین راستا، سرمایه گذاران برای ورود به بازار باید تحلیل کنند.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در خصوص بازارهای موازی خاطرنشان ساخت: بازار سرمایه در مقابل بازار مسکن، ارز و سایر بازارها یکی از جایگزین ها محسوب می شود و در حال حاضر با کاهش سودهای علی الحساب بانک ها، سرمایه گذاران دنبال بازدهی بیشتر هستند و به همین خاطر به بازار سرمایه روی آورده اند.

تقویت فرهنگ سازی

وی در خصوص بحث فرهنگ سازی در بازار سرمایه اذعان داشت: در خصوص بحث فرهنگ سازی و افزایش آگاهی سهامداران، سازمان بورس نهادهایی را تدارک دیده که افراد بتوانند از آنها مشاوره بگیرند.

 اگر افراد دانش لازم را ندارند وارد صندوق های سرمایه گذاری و سهام شرکت های سرمایه گذاری که به صورت حرفه ای مدیریت می شود، وارد شوند.

شفاف سازی صورت های مالی

خدابخش در ادامه با اشاره به انتشار صورت های مالی شرکت ها بیان داشت: مهم ترین اطلاعاتی که باید در بازار سرمایه لیست شوند، صورت های مالی است و صحبت های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر بازگشایی نماد بانک ها در صورت ارائه صورت های مالی فقط مختص به بانک ها نیست.

تمام شرکت هایی که صورت های مالی و گزارش ها و اطلاعات خود را به موقع به سازمان ارائه کنند، نمادشان بازگشایی می شود به همین خاطر، تمام شرکت هایی که در بازار سرمایه لیست شده اند، باید صورت های مالی خود را افشا کنند تا معاملات با عدم تقارن اطلاعاتی یا عدم اطلاع از وضعیت شرکت ها صورت نگیرد.

مسئولیت انتشار اطلاعات

وی ادامه داد: طبق قانون، مسئولیت انتشار اطلاعات با ناشران است. اگر اعضای هیأت مدیره شرکت ها صورت های مالی را به تصویب نرسانند، نقدشوندگی سهام کم خواهد شد . به این دلیل که نقدشوندگی پایین مطلوب هیچ شرکتی نیست ناشران هم باید عزم خود را جزم کنند که به موقع اطلاعات را به سازمان برسانند.

وی با ورود به بحث حاکمیت شرکتی و جایگاه آن در بازار سرمایه اشاره داشت: حاکمیت شرکتی یکی از مسایل بسیار مهم در بازار سرمایه است و سازمان بورس در نظر دارد با اعمال اصلاحاتی در قانون بازار اوراق بهادار مصوب 84 به این بحث به صورت پررنگ تری رسیدگی کند.

علت ارتقا سامانه معاملاتی

خدابخش با اشاره به ارتقا سامانه معاملاتی در روزهای اخیر عنوان کرد: سرعت و رشد فناوری بسیار بالا است به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که سامانه معاملاتی را با توجه به پیشرفت های فناوری، به روز کنیم تا مشکلات قبلی را نداشته باشیم .

وی در خصوص نظارت بر بازار نیز گفت: نظارت در بازار سرمایه پیشرفته شده و بازارهای سرمایه به دلیل توسعه های اخیر، نیاز به ابزارهای مالی بیشتر دارد در همین راستا، سامانه جامع نظارتی یک فناوری جدید است که کمک می کند تا بازاری بدون اختلال داشته باشیم.

این مقام مسئول در پایان متذکر شد: سایت تنقیح قوانین و مقررات سایتی است که همه قوانین مربوط به بازار سرمایه را جمع آوری کرده و افرادی که می خواهند وارد بازار سرمایه شوند در هر زمینه ای می تواند به راحتی مقررات تصویب شده را به راحتی جستجو کنند و با مطالعه وارد بازار شوند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =